YouTube üzerinden yayın yapan Kafa Tv’de gazeteci Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. İlber Ortaylı tatil sezonu üzerine yapılan sohbette, sahillerin halka kapatılmasını sert bir dille eleştirdi. 

Ortaylı şunları söyledi;

“Bizim millet gezmeyi seviyor. Borçlanarak da olsa gidiyor. Bu şunu göstermektedir; gıdadan sonra ikinci sırada gezmek geliyor. Yani neredeyse marka giyinmenin, lüks giyinmenin çok üzerinde bir tercih. Zaruri giyinmenin de ardından geliyor. Türkiye kıyılları bizim vatandaşlarımıza yetmiyor. Nüfusumuz artıyor. 80 – 90 milyon nüfuslu bir memlekete göre Türkiye’nin kıyıları insanlarımıza yetmiyor. Dolayısıyla kıyıda tatile gitmeyi yasaklayamazsın. Çünkü herkes yılda 15-20 gün kıyılara gidip suya girip çıkmayı, değişik tabiatı ve yemeği tatmayı en tabi hakkı olarak görüyor ve öyledir de ve de gereklidir. Siz şimdi böyle kıyıları kapatırsanız, birtakım oteller oralara arsızca uzanırsa bu iş yürümez. Benim anladığım bu kıyı politikasını takip edenler de kendileri hayatlarında denize girmemişler. Kendi durumunuza göre Türkiye’yi değerlendiremezsiniz. Üç tarafı deniz olan, ahalisi denizci olmaya başlayan bir memleketiz.

Kıyıları kapatamazsınız. Hep söylüyorum İspanya modeli. General Franco’nun uygulaması. Franco sosyalistte sahilleri halka açıyor değil. Sorun çıkmasını istemiyor. Yani yakında bu yüzden kıyılarda kavgalar başlar. Çünkü edepsizce birtakım oteller kıyıları kapattılar. Bir kısmı da kıyılarda kafe yapıp belediyeler üzerinden ele geçiriyor sahilleri. Herkesin bu konuda hizaya gelmesi lazım. Vaziyet çok kötü” dedi.