Kemer Aktüel Dergisi’ne özel açıklamalarda bulunan Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, kasasında parası olan bir belediye olarak gerek turizm tanıtımına yönelik gerekse Kemer’in alt ve üst yapısına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini dile getirerek yeni projeleri de büyük bir hızla yaşama geçirdiklerini ifade etti. Başkan Topaloğlu, “Bize güvenen herkes rahat olsun. Çalışıp üretmeye devam ediyoruz” dedi

ALTIN yıl olmasını beklerken ilçemize en çok turist gönderen iki ülke arasında savaş çıktı

Kemer Aktüel Dergisi’nin yönelttiği soruları yanıtlayan Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, iki yıl boyunca pandemi ile uğraştıklarını belirterek Kemer esnafının bu süreçte çok fazla zorlandığını dile getirdi.

En çok turist gönderen iki ülke savaşta

Başkan Toaploğlu şunları söyledi; “Bu yıl altın yılımızı yaşayacağız derken, bize misafirin yüzde 70’ini gönderen iki ülke arasında savaş yaşanıyor. Ne kadar enteresandır ki bu iki ülkenin biri farklı bir ülke ile savaş halinde olsa diğer ülkeden misafir bekleyebilirdik. Örneğin geçen sene Rusya 1 Temmuz’a kadar uçuşları kapattı ama o süreçte bizi Ukrayna desteklemişti. Şu anda bu savaş sırasında, bizde çok da Avrupa pazarı olmadığı için millet hali ile bir telaş içinde kaldı. 

Umarım artık ders alırız

Easasında biz 2016 yılında uçak düştüğü zaman bir ders almamız lazımdı. Ders almadık ve işin kolayına kaçtık ki bunu da zaten turizmci arkadaşlar kabul ediyorlar. Bu krizden de destek almazsak bundan sonra yapacak hiçbir şey yok. Başka bölgeler ders aldı. Avrupa, İskandinav, Baltık ülkeleri, İngilter’ye yönelmeye başladılar. Ancak biz pazar çeşitliliğini işimize geliyor diye maalesef arttıramadık. 

Geldiğimiz şu durumda birinci bantta bulunan otellerimizin yüzde 98’i açıldı. Doluluklar yüzde 30 ile 70 arası şu an için devam ediyor. Geçen gün Marmaris’le görüştük, “Bizde de durum çok iyi değil ama biz geçen sene İngilizler gelmeyince sıfırlamıştık. Bu sene ise sizde daha büyük sıkıntı var” dediler. Alanya Belediye Başkanımızla görüştük. “Bizde de çok büyük doluluklar yok” dediler. 

Uçuşlar başlayacak

Acentelerle konuştuk. Belek’de bulunan çok lüks otellere satış yapamnadıklarını söylediler. Ancak yine geçen gün çıkan bir haberde THY için Rus hükümeti günlük ortalama 50 uçuş için izin verdi bu da Haziran ayının ilk haftasından itibaren başlayacak. Pegas, Anex ve Odeon da kendi uçak şirketlerini kuruyorlar. Haziran’ın ilk haftası  ile onlar da uçuşa başlayacaklar. Bugün
TURSAB’a uğradım. Başkan Bey’le görüştüm. 3 milyona yakın Rus turist beklediklerini ifade etti. 

Müzik yasağı bizi olumsuz
yönde etkiliyor

Çevremizde bulunan turizm kentlerinin Belediye Başkanları ile de görüştüm bu müzik yasağı bizi çok fazla etkiliyor. Ana fikir bu diyebiliriz. Kemer bir eğlence merkezi olarak geçerken 00:00’da açık alan 01:00’de de kapalı alan işi gerçekten burada bulunan esnafı çok zorda bıraktı. 32 arkadaşımız toplanarak geldiler ve dertlerini anlattılar. Zaten iki senedir pandemiden dolayı kapalılar. Bu müzik kısıtlamasının da kendilerini çok fazla yaraladığını ifade ettiler. En kısa zamanda bu durumun çözülmesini beklediklerini ilettiler. Kültür ve Turizm Bakanımızından bu konuda randevu talebi ettik. Sayın Bakan’la da bu konuyu görüşeceğim. Çünkü gerçekten de Kemer bir eğlence merkezi olarak anılıyor. Buraya genel olaral turistler eğlenmek için geliyor. Otelde ki turistte eğlenmek için dışarıya çıkıyor. Onun için bu soruna en kısa zamanda bir çözüm bulmak lazım. 

Spor organizasyonlarını
destekliyoruz

Biz artık turizmi çeşitlendirmek zorundayız. Deniz, kum, güneşin dışına çıkmamız lazım. Yıllardan beri çıkmamış olmamız zaten bir hataydı. Nisan ayının sonunda Sky to Sea yarışı yapıldı. İlk yıl olmasına rağmen 14 ülkeden 150 sporcu katıldı. 34 km bir etap. Karın içinden başladılar ve burada denize atlayarak son buldular. Yarışmaya katılan İngiliz ve Güney Afrika’lı yarışmacılar bu şekilde bir parkuru hiç görmediklerini belirterek seneye sadece İngiltere’den en az 100 yarışmacı gelir dediler. Turizm İl Müdürlüğü’de çekilen tanıtım filmimizin telif hakkını bizden istediler. Corendon da seneye ana sponsor olacaklarını ilettiler. Aynı şekilde Diana Burak Tombul da izledi. Üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız” dedi. 

Hemen o organizasyonun arkasından sağ olsun Barut Otelleri yönetim kurulu başkanı Haydar Bey Antalya’da yapılan yol bisiklet yarışmasının bir ayağını buraya aldı. Grand Fondo’do geçen hafta 531 sporcunun katılımı ile Kemer’de yapıldı. Çok da güzel bir organizasyon oldu. Dikkat ederseniz tüm bu yarışların ana merkezini Olbia Park yapıyoruz ki gelen turistin Kemer’i Liman caddesini görmesini istiyoruz. 

Bu hafta Run to Sky organizasyonunu tamamladık. Run to Sky’a da 18 ülkeden 618 yabancı sporcu katıldı.
Hemen önümüzdeki hafta da daha önce Marmaris’te yapılan ve buraya transfer ettiğimiz Aqua Master yüzme yarışı yapılacak.  Tüm bu organizasyonların sponsorluklarını  da Kemer Belediyesi olarak biz üstlendik. 

Almanya’da ki dört fuar ve Moskova fuarlarının parasını Kemer Belediyesi ödedi ancak fuarlar iptal edildi. Kemer’in tanıtımı  için hiç bir masraftan kaçınmıyoruz. Elimizden gelen her türlü şeyi yapıyoruz.

Tenis kortları

Sezonun ilk başı ve son zamanlarında spor turizmine daha fazla yönelmemiz gerekiyor. Göynük’te bulunan 1761 parsel 19 dönümü ihaleye çıktı. Bir firma aldı ve uluslararası turnuvalar için 19 tane tenis kortu yapacak. Çok güzel bir yatırım yapılacak. 

Şu anda yatırıma devam eden Ağva deresinin dere yolu, bisiklet yolu ve oturma grupları, peyjaz çalışmamız var. Şu anda yüklenici firma bu çalışmayı sürdürüyor. 

Projeler hızla devam ediyor

3 Haziran tarihinde Çamyuva pazar yeri projemizin ihalesi var. Şu anda ASAT Kuzdere’de altyapı çalışmaşlarını ihaleye veriyor. Biz de kaldırım ve yol döşeme çalışmaları için ihaleye çıkıyoruz. Bir parkımızı tamamladık. İkinciyi de tamamlayacağız. Her yağmurda Hayıtlıgöl’ü su basıyordu.  Geçenlerde Devlet Su İşleri’nden de görüş aldık. Yaklaşık 6 milyon liralık bir yatırım yapıyoruz. Yayla yolun da da 2 kilometrelik bariyer çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde de Kuzdere’de bizim beş dönümlük bir ticari alanımız var. Yıkılan iş yerlerimiz ve esnafımız için bir alışveriş merkezi yapacağız. Şu anda projesini hazırlıyoruz. Projesi tamamlandıktan sonra konuyu meclise getireceğiz.