Yıllardır denizciliğe olan tutkumun sebebini merak ederdim. Fark ettim ki öğrenme merakı bu tutkuyu çok pekiştiriyor. Denizde öğrenmek bitmiyor. Usta bir deniz eğitimcisinin dediği gibi ‘Her hata bir ders, ne hata biter ne de ders’.

Benim hekim olarak Kemer’e gelişim de deniz sevdası yüzünden. Deniz olmayan yerlerde yaşamayı hayal etmedim bile. Hal böyle olunca denizle ilgili çok detaylı bilgi sahibi olmaya başladım. Öğrenip gördükçe de üzüntüm arttı. Ülkemde ki turistik denizcilik faaliyetlerinin büyük bölümü yabancı kökenli firmaların elinde ve kontrolünde olduğu gibi bizim vatandaşlar denize o kadar uzaktan bakıyor ki bu pastadan dilim almaları nerede ise imkansız.

Benzer durum pek çok sektörde önceleri zaten yaşandı sanırım denizcilik ve yelken en sona kaldı. 1999 yılında kurulan kulübümüze katıldığımda kurucu üyeler bunun farkına varmıştı. Marina ve deniz turizmi eğitilmiş tecrübeli insan gücüne ihtiyaç duyuyordu.

Çocuklarımızı deniz sporları ile tanıştırmak, gelecekte onları bu alanda etkin hale getirmek çok geç kalmamamız gereken bir çalışmadır. Denizcilik insanlık tarihi kadar eski bir kültür ve bilgi birikimidir. Denizcilikten kastım sadece yelken değil her türlü ticari ve amatör faaliyettir.

Fakat yelken bunların başında gelen temel faaliyettir. Eğer bu pastadan dilim alınacaksa temelden başlayıp diğer tüm faaliyetleri körüklemek bu kültürü gençlerimize tanıtıp dünyada kendilerini göstermelerini sağlamak istiyoruz. Bu o kadar kolay olmuyor maalesef.

Ebeveynler kendi tecrübe ve deniz kültürleri olmadığı için çocuklarının güvenliğinden kaygı duyuyor. Halbu ki 20 yılı bulan yaz kursu ve yelken yarışı geçmişimizde hiç bir yaralanma dahi olmadı ve bu konuda diğer pek çok spor dalından daha güvenli.

Çocuğun deniz ve yelkenle gelişecek öz güveni, problem çözme yeteneği, özgürlük duygusu ve kendine yetme becerisi, hedefe ulaşmak için zeka beden ile duyularını doğaya uygun kullanmayı öğreneceklerini bilemiyorlar. Oysa dünyanın gelişmiş ülke ve ekonomilerinde denizcilik ve yelken kültürü çok önemseniyor ve yoğun talep görüyor. Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda gibi pek çok ülkede yelken yarışları futboldan daha çok izleyici tarafından basın yolu ile izleniyor.

Bunlar gibi ülkelerde yelken ve denizcilik ile ilgili turizm, ticaret, üretim sanayi ve sektörü oluşuyor. İlçemizde turizm yatırımlarının ilki olan Ayışığı koyumuzda bulunan Clup Med tesisleri nasıl turizm alt yapısını destekleyen ve vatandaşlarımızı bu sektörle tanıştıran öncülerden ise şimdi bu alanda müthiş atılımlar yapmış turizm konusunda dünyanın sayılı kentlerinden olmuş isek yelken ve deniz sporlarında Kemerimizin zaman kaybetmeden ilerlemesi çok önemlidir.

İki binli yılların başında Marmaris’te yabancı işletmelerin tekeline düşen yelken turizmi artık yerli pek çok firmanın Akdeniz’de ciddi rakip kabul edildiği duruma gelmiştir. Rusya’dan gelen misafirleri ilk ağırlayan Kemer olduğu halde yelken turizmi için Marmaris ve Ege’yi tercih ediyorlar ve orada tüm yıla yayılan organizasyonlara geliyorlar.

Alternatif turizm faaliyet alanlarının arayışı içinde olan ilçemizin yelken spor ve turizmini kaçırmaması bu konuda mümkün olan en çok sayıda gencimizi yetiştirmeye önem vermesi gelecek için çok akıllıca olur kanaatindeyim. Kulübümüz sadece yelken ile değil Bocce ve Badminton spor dallarında Salon ve açık hava organizasyonları ile ulusal ve uluslararası müsabakalarla spor turizmine katkılarını göstermiştir.

Bu spor dallarında çok değerli Antrenör Sayın Erdal Buyruk ve Ahu Balak ın gönüllü olarak ilçemize gençlerimize katkıları çok kıymetlidir. Bu hocalarımın hakkını ödeyemeyiz, Bocce ve Bedminton dallarında Kemer çok tanınmış bir bölge olmuştur minnettarız. Amatör ruhla yerel kamu kaynaklarının desteği ile çok şeyi daha önce başardık.

matör Denizcilik Federasyonu’nun kuruluşundan tutun bölgemizde ilk amatör denizcilik ve kısa mesafe telsiz sınavlarının yapılması ilk erişkin eğitimleri, bölge yarışları, yat yarışları gibi çalışmalarla örnek olduğumuzu düşünüyorum.

İlçemizde Antalya’nın ilk profesyonel yelken ve denizcilik eğitim okulunun açılması bunun en önemli göstergesi ancak daha çok yol almamız gerekiyor. Marinamızın ve Belediyemizin büyük katkıları ile çok uzun yıllardır çalışıyor ve üretiyoruz. Son yıllarda maddi sıkıntılar yüzünden durağan bir dönem yaşadık ama ilçemiz ve gençlerimiz için enerjimizi yeniden topladık. Akdeniz Yelken Kulübü’nü, Marinamızın ve Kemer Sailing firmasının katkıları ile kamp için ağırladık. Hafızalar canlandı. Ayışığı kelebeklerle süslenmiş oldu. Bu işe gönül verenler duygulandı ve tazelendi. Tekrar ve daha güçlü olarak gençlerimizi yelken ve denizle tanıştırma arzumuz kamçılandı.

Yelken Federasyonumuzun eğitimcisi Sayın Gamze Altay Akdeniz de yelken eğitici eğitimini ilçemizde yaparak bizi çok mutlu etti. Kamp ve eğitim faaliyetlerinin sertifika törenine Kaymakamımız, Belediye başkanımız, KETOB ve KEMİAD başkanlarımızın ziyareti ve destek sözleri bizleri çok gururlandırdı minnettarız. Gençlerimiz için yapmaya gönüllü olduğumuz tüm çalışmalarda başta halkımız, kamu yetkilileri, belediyemiz, sivil toplum örgütlerimiz ve yerel basınımız ile el ele olmamız harika bir tazeleme oldu.

Her türden yardım, destek ve fikre açık olmak. Bilgi beceri ve imkanlarını ihtiyacı olan ile paylaşmak. Mütevazi fakat mücadeleci olmak denizcilerin ruhunda var.

Pruvamız neta, rüzgarımız kolayına, gençlerimiz için selametle geleceğe güzel günlere gidiyoruz…