Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Üniversitesi’nin ortaklaşa yaptığı ve 5 yıldır devam eden Phaselis Araştırmaları tamamlandı. Yapılan bilmsel araştırmaların ardından kazı çalışmasına başlandı. Phaselis.org’da yayımlanan çalışmalar Phaselis antik kentine yeni bir kimlik kazandırırken Kemer markasına büyük bir artı değer de sağlayacağını gösteriyor.

 

Phaselos Projesi: Antik Fasülye ile Phaselis-İskenderiye Ekspedisyonu

 

Phaselis Antik Kenti’nde adını benzerliğinden dolayı fasülye kelimesinden alan bir gemi türü olan phaselos, Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen proje kap-samında yeniden canlandırılacak. Uluburun batığının replikasını da yapan 360 Derece Araştırma Grubu üyelerinin destek vereceği çalışmada Phaselos, Phaselis Antik Kenti içinde tamamen antik çağın teknolojisi kullanılarak inşa edilecek. Yaklaşık 600 kişi kapasiteli bir yelkenli türü olan Phaselos ile ilk yolculuk, antik çağda olduğu gibi Mısır’a yapılacak.

Phaselis Antik Kenti, en parlak dönemlerini MÖ 7. yüzyıl ile MS 2. yüzyıl arasında yaşadı. Farklı amaçlara hizmet eden üç li-manıyla Likya ve Pamfilya’nın önemli li-manlarından olan Phaselis’ten, Mısır ve Karadeniz ülkelerine parfümden kumaşa birbirinden farklı ürünler taşındı.
Phaselis halkı Akdeniz ve Karadeniz’i aşarken, adını fasülyeye benzerliğinden alan “Phaselos” adlı bir gemi kullandı. 600 kişi kapasiteli Phaselos, sadece ticarette değil, yeri geldiğinde savaş için de Phaselis halkına hizmet verdi. Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü uzmanları da antik çağın önemli deniz araçlarından Phaselos’u yeniden oluşturmak üzere bir çalışma başlattı.İlk olarak maketi yapıldı.
Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Murat Arslan çalışmalar kapsamında yöreye özgü bir gemi türü olan Phaselos’u yeniden canlandırmak üzere ilk adımları attıklarına işaret etti.
Antik çağdan kalma mozaiklerden yola çıkarak Phaselos’un planlarının çizildiğini belirten Arslan, 1993 yılından bu yana Antalya’da gemi maketleri yapan Ümit Durak’ın da geminin bir maketini yaptığını kaydetti. Maketin tamamlanmak üzere olduğuna işaret eden Arslan, çalışmanın sadece küçük bir maketle sınırlı kalmaya-cağının altını çizdi.

360 Derece Araştırma Grubu da destek verecek.
Prof. Dr. Arslan, projenin ikinci adımında Phaselos’un replikasını yapmaya hazır-landıklarını, bunun için Uluburun batığının replikasını da yapan 360 Derece Araştırma Grubu’ndan Prof. Dr. Hayat Erkanal ve arkeolog Osman Erkurt’dan destek aldıklarını söyledi.
Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü :
“Antik çağda olduğu gibi Mısır ve İsk-enderiye’ye bu gemiyle gitmeyi planlıyoruz. Bunun örnekleri 1947 yılından beri yapılıyor. Dünyada Atlantik ve Pasifik’i geçen gemiler var. Sualtı arkeloji ekibinden çalışan arkadaşlar bu projede bize yardımcı olacaklar. İşin altyapısını hazırladık. 5 sene içinde projenin hayata geçirileceğini düşünüyorum. Geminin modellerini bul-duk. Antik çağdaki mozaik resimlerini biliyoruz. Tanımları üzerine çalışmaları yaptık. Çizimi ana hattıyla bitirdik. Daha sonra inşaat mühendisleri, bu konulardaki tecrübeli insanlarla görüş birliğine vararak gemiyi inşa edeceğiz.
Antik çağın teknolojisiyle inşa edilecek. Phaselos’u inşa ederken geminin aslına bağlı kalacaklarına işaret eden Arslan, sedir ağacından inşa edilecek gemide antik çağın teknolojisini kullanacaklarını bildirdi. Üre-timi de Phaselis Antik Kenti’nde yapmayı planladıklarını anlatan Prof. Dr. Arslan, yelkenli olacak geminin, buradaki limanlar-dan birinden denize indirileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Phaselis.Org