Beldibi beldesinde Kemer Gözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Turan Yenigün’ün Milli Parklar Müdürlüğü’ne bildirdiği, mağara koruma altına alındı. Gün yüzüne çıkan mağarada bulunan ve soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu için koruma altına alınan yüzlerce “Nal Burunlu Yarasa” bulunuyor.

mağarada koruma altına alınan büyük nal burunlu yarasa, kör beyaz fare, bin ayaklılar gibi çok sayıda tür tespit edildi

Beldibi beldesinde bulunan yeni mağara koruma altına alındı. Mağarada bilim adamlarının araştırmalar yapacağı bildirildi. Kemer’de bulunan Eko Park’ın sahibi sürüngen uzmanı Selami Tomruk, mağaranın iç kısımlarına ilk defa girildiğini belirterek, “TÜBITAK’la koordineli çalışan magara bilimcilerini davet ettik. Mağaranın içerisinde geniş kapsamlı bir araştırma yapacaklar. Mağarada koruma altına alınan çok sayıda “Büyük nal burunlu yarasa”, “kör beyaz fare”, “Bin ayaklılar” ve farklı türde böcekler bulunuyor. Burada yapılacak bilimsel çalışma mağaranın faunası ile tarihi hakkında bizlere bilgi verecek” dedi. Mağara Milli Parklar Kemer İşletme Şefliği ekipleri tarafından koruma altına alındı.

50 metre derinlikte

Sarp kayalıklarla kaplı bir uçurumun yamacında olduğu için bugüne kadar girilemeyen mağaraya Kemer Milli Parklar Şefi İsmail Kaya, Ekoloji Parkı kurucusu Selami Tomruk, Finlandiyalı Ekoloji ögrencisi Jaana Oikarinen ilk araştırmaları yapmak üzere tırmandılar. İçi tamamen yarasalarla dolu olan mağaranın yaklaşık 50 metre derinlikte olduğu tespit edildi.

İçerisinde dev sarkıtların ve farklı türlerde canlıların da bulunduğu mağarada bulunan yarasaları inceleyen Selami Tomruk, “Yarasaların yaşadıgı magaralar turistik bir hale dönüştürüldügü için, yarasalar insanlardan rahatsız olup mağaraları terk ediyor. Beldibi’nde yeni tespit edilen bu mağarada Türkiye’de yaşayan beş ana türden biri olan “Büyük Nal Burunlu Yarasalar” yaşıyor. Bu yarasalar dünya üzerinde bulunan bin tür yarasadan biri. Burada bulunan yarasa, Akdeniz bölgesinde Toros dağlarında ve Trakya bölgesinde yasıyor. Nal Burunlu Yarasalar dünya üzerinde soyu tükenmek üzere olduğu için koruma altına alındı. Bu nedenle bulduğumuz bu yeni mağara Nal Burunlu Yarasaların yasam alanı olması bakımından son derece önemli. Ayrıca mağara faunası bakımından da büyük önem arz ediyor. Buradan mağarayı bize bildiren gazeteci Ahmet Yenigün’e teşekkür etmek istiyorum.

Mağaramız Milli Park yetkilileri tarafından koruma altına alındı. Mağara bilimcisi arkadaşlarımızla görüşerek burada inceleme ve araştırmalar yapmalarını sağlayacağız. Bu çalışmalar bize mağaranın tarihçesi ve faunası ile ilgili bilgiler verecek. Bu mağarada yarasalarla ile ilgili çok önemli çalışmalar yapılabilir. Mağarada yarasaların dışında, “kör beyaz fareler”, “Bin ayaklılar” ve farklı türde böcekler bulunuyor. Ayrıca mağaranın son derece zengin bir faunası var” dedi.

Ahmet Duran Yenigün