Köşkün çatısı ile Hz. Süleyman’ın mühürü, aynı zamanda Tekelioğlu Beyliği’nin (1400) bayrağında bulunan altıgen yıldız kabartmalı taş merdiveni ile Kemer’de bulunan Selçuklu Av Köşkü; Selçuklu döneminden kalan en güzel örneği teşkil ediyor

SELÇUKLU AV KÖŞKÜ BÖLGEde bulunan selçuklu sanatının tek örneği

Birçok turizmcinin nerede dahi olduğunu bilmediğimi Kemer’de bulunan Selçuklu Av Köşkü restore edilip turizme kazandırılabilmesi için emsal teşkil edilebilecek benzer bir yapı aranıyor. Araştırmacılar yapının bir örneğinin daha bulunmadığı görüşünü savunuyor.

Bir kaç yıl öncesine kadar Kemer’in varlığından dahi habersiz olduğu Selçuklu Av Köşkü, turizme açılabileceği günü bekliyor. Üzerinde Sultan Süleyman’ın altıgen yıldızı bulunan av köşkü, mimari dokusu ile Anadolu’da bulunan Selçuklu mimarisine ait yapılar arasında ilk sıralarda sayılabilecek nadide eserlerden biri.

Kültür turizmi açısından Kemer ilçesinin tarihi değerleri arasında sayılabilecek Av köşkü, asırlara meydan okuyarak günümüze kadar ulaşabilmiş…

Ancak çok sayıda tahribatın ve kaçak kazıların da yapıldığı gözle görülür bir şekilde ortada olan yapının restore edilebilmesi için bir emsalinin bulunması gerekiyor. İl Genel Meclis üyelerinin çabasıyla 30 bin TL restore ve temizlik payının da ayrıldığı yapı için şu ana kadar yapılan ciddi bir çalışma bulunmuyor. Kemer Kaymakamı Adem Yılmaz, Av köşkü ile ilgili yaptığı açıklamada çok sayıda kurum ve kuruluşla görüştüklerini fakat, bu yapının bir benzerine ulaşamadıklarını açıklamıştı.

Önemli bir tarihi dönemi yansıtması açısından son derece büyük bir konuma sahip olan Av köşkü, benzeri bulunamadığı için kaderine terk edilmiş durumda.