Yerel seçimlerden önce toplanan yaban keçileri, kesilen ağaçlarla gündeme gelen Çalış Tepesi’nde ağaçların kesildiği alanı da içine alan çok büyük bir arazi tel örgülerle çevrildi. Arkeolojik sit alanının çepeçevre sardığı ormanlık arazi ranta kurban mı ediliyor?

Çalış Tepesi, 2006 yılının son aylarında verilen maden ruhsatı ile gazetemizin manşetinde yer almış çevrecilerin tepkisi ve açılan davaların ardından maden ruhsatı iptal edilmişti.

Birinci derece arkeolojik sit alanı içerine Koruma Kanunu çıkmadan bir yıl önce yapılan Club Med Tatil Köyü’nün 49 yıllık tahsis süresinin sona ermesinin ardından gözler Çalış Tepesi’ne çevrilmişti.

Koruma Kanunu, Arkeolojik sit alanı statüsü ve orman alanı içerisinde yer alan, tarihi Idyros kenti içerisinde bulunan tesisin tahsis yenilemesinin iptal edilebileceği beklenirken, tam da tersine bulunan alanın birinci derece arkeolojik sit alanından üçüncü dereceye çekildiği ve turistik tesisin kullanım alanının genişletildiği öğrenildi.

Yerel seçimlerden önce Çalış Tepesi’nde bulunan yaban keçileri toplanmış, ağaçlar kesilmiş ve bu durum çevrecilerin tepkisi ile karşılanmıştı. Bu defa alana tel örgü çekildiği de öğrenildi.

  • DÖRT DİLDE “YASAKTIR” LEVHASI

Tel örgü ile çekilen araziye asılan levhalar da dikkat çekti. Alanın kameralarla izlendiğinin belirtildiği levhalarda Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça, “Girmek tehlikeli ve yasaktır. Kameralarla 24 saat izlenmektedir” yazıları dikkat çekti.

Kemer’in simgesi niteliğindeki Çalış Tepesi’nde göz göre göre otel yapımına giden süreç devam ederken, yetkililerden alınan bilgiye göre tahsis edilen alanda bulunan Roma dönemine ait kalıntılar nedeni ile tahsis edilen alanın yeniden daraltılması bekleniyor. (KEMER GÖZCÜ)