Mustafa Ertuğrul Aker Parkı’nda gece saatlerinde verilen startla başlayan Corendon Airlines Tahtalı Run To Sky Yarışları sona erdi. Denizden gökyüzüne 2 bin 365 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’nın çevresindeki parkurları ile Türkiye’nin ilk Skyrunning yarışı olan Corendon Airlines Tahtalı Run to Sky Yarışlarına 18 ülkeden 618 sporcu katıldı.

Corendon Airlines isim sponsorluğunda ve Kemer Belediyesi’nin desteğiyle spor etkinliklerinin merkezi haline gelen Mustafa Ertuğrul Aker Parkı’nda gece saatlerinde verilen startta sporcular, dereceye girebilmek için koştu.

Önce Kemer içinde koştular

Sabah saatlerinde verilen diğer startta sporcular Kemer içerisinde koşarak birbiri ile mücadele etti.

Denizden gökyüzüne 2 bin 365 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’nın çevresindeki parkurları ile Türkiye’nin ilk Skyrunning yarışı olan Corendon Airlines Tahtalı Run to Sky Yarışlarına 18 ülkeden 618 sporcu katıldı.

Dört farklı etapta kıyasıya mücadele

 “Zirveye Birlikte Koşalım” mottosu ile yapılan yarışlar 4 farklı zorlu etapta koşuldu. Sporcular, 113 K Tahtalı Ultra Sky, 65 K Berg Sky Race, 27 K Tahtalı Run to Sky ve 12 K KemeRun etaplarında mücadele etti.

Parkurları tamamlayan sporcular, Tahtalı Dağı’nın zirvesine çıktı. Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Belediyesi Meclis Üyesi Cumali Afşin ve Olympos Teleferik Genel Müdürü Haydar Gümrükçü, zirveye ulaşan sporcuları tebrik etti.

Belediye Başkanı Topaloğlu, yaptığı açıklamada, Mayıs ayının spor turizmi açısından çok hareketli geçtiğini söyledi.

Mayıs ayında ilk önce Sky To Sea Enduro Dağ Bisikleti Yarışlarını yaptıklarını hatırlatan Başkan Topaloğlu, “Bu yarışlara 14 ülkeden 150 sporcu katıldı. Ardından Akra Gran Fondo Bisiklet Yarışları yapıldı. Buraya da 531 kişi katıldı. Şimdi de Corendon Airlines Tahtalı Run To Sky Yarışları yapılıyor. Bunun arkasından da Aqua Master Yüzme Yarışları yapılacak.” dedi.

Spor destinasyonu haline getireceğiz

Topaloğlu, yapılan tüm ulusal ve uluslararası organizasyonların Kemer2de sadece deniz, kum ve güneş olmadığını gösterdiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Kemer’in çok fazla doğal güzellikleri var. İnsanlar Kemer’i gördüğü zaman “biz cennette mi yaşıyoruz” diyorlar. Turizmi çeşitlendirmek için çalışıyoruz. Kemer’in sporun merkezi olduğunu artık herkes kabul etti. Kemer’i tanıtmaya devam edeceğiz. Kemer’i spor destinasyonu haline getireceğiz.”

Çok değer veriyoruz

Olympos Teleferik Genel Müdürü
Gümrükçü ise Corendon Airlines
Tahtalı Run To Sky Yarışlarının çok değer verdikleri bir organizasyon
olduğunu söyledi.

Organizasyonun ekstrem tarafının ve doğal koşu tarafının olmasının etkinliği daha fazla cezbedici hale getirdiğini dile getiren Gümrükçü, “Bu yıl katılım çok güzel oldu. Parkurlar çok iyi. Hava güzel olduğu için herkes mutlu. Turizm anlamında güzel bir organizasyon. Bizde Olympos Teleferik olarak desteğimizi veriyoruz. Bu dönemde sadece yarış için yaklaşık 3 bin kişinin geldiğini duyuyoruz. Bütün sporculara başarılar diliyorum” dedi.

Turizme büyük katkı

Corendon Airlines Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, gece verilen startın çok eğlenceli olduğunu söyledi.

Organizasyonun Kemer’e ve turizme büyük katkısının olduğunu ifade eden Karaer, “Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah uzun yıllar devam eder. Turizme katkısı olduğuna inanıyorum. Spor aktiviteleri ile turizmi yaşamak ve yaşatmak Kemer için çok önemli. Tüm sporculara başarılar diliyorum” dedi.

Parkur çok zorlu

Yarışa Ankara’dan katılan Satılmış Gündoğdu, Kemer’deki parkurda ilk defa yarıştığını belirterek, “Zorlu bir parkur oldu. Çok heyecanlıyım. Herkese başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Yarışa Antalya’dan katılan Ahmet Mumcu ise 65 kilometrelik parkurda daha önce de koştuğunu anlatarak, “Parkurlar çok eğlenceli ve adrenalin dolu. Geçen sene ikinci olmuştum bu sene daha iyisini yapmak istiyorum. En önemlisi anın tadını çıkaracağım.” ifadelerine yer verdi.

Protokol ödül töreninde
Yarışma sonunda Mustafa Ertuğrul Aker Parkı’nda yapılan ödül törenine, Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Belediyesi Meclis Üyesi Cumali Afşin, Kemer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Derya Baytekin, Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkan Yardımcısı Şinasi Gürocak, Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkan Vekili Ayhan Çakıcı, Corendon Airlines Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, Olympos Teleferik Genel Müdürü Haydar Gümrükçü, yarış direktörü Polat Dede ve sporcular katıldı.

Sayı her yıl artıyor

Yarış sonrasında dereceye giren sporculara ödülleri verilirken, katkılarından dolayı Kaymakam Gemici, Belediye Başkanı Topaloğlu, Corendon Airlines Yönetim Kurulu Başkanı Karaer ve diğer katılımcılara plaket verildi.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, ödül töreninde yaptığı konuşmasında, organizasyonun çok güzel geçtiğini belirterek, yarışa katılanların sayısının her yıl arttığını söyledi.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Kemer’deki yarışlara 18 ülkeden 618 sporcunun katıldığını dile getiren Belediye Başkanı Topaloğlu, “Kemerimizde hem spor yapılıyor hem de ilçemizin tanıtımı oluyor. Bu tür organizasyonlar Kemer tanıtımı için çok önemli. Ben emeği geçen başta Kaymakamım Yücel Gemici olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Seneye daha iyi bir yarış olacağını düşünüyorum. Tüm sporcuları tebrik ediyorum.” diye konuştu.