Ak Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, Kemer Aktüel Dergisi’nin yeni yıl özel sayısı için yaptığı açıklamada şu anda ilk hedeflerinin 2023 olduğunu belirterek, “2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar başkanlığını kutlarken, biz de 2024 seçimlerinde halkımızla beraber yerel idareyi de iktidarla buluşturmuş olmayı ve Kemer’in sorunlarına  çözüm bulmayı hedefliyoruz” dedi.

keşke kemer gelişti diyebilsek ve yerel idaremizden övgüyle bahsedebilsek ama maalesef geldiğimiz noktada bunu yapamayız

Ak Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, Kemer Aktüel Dergisi’ne özel açıklamalarında yerel yönetimlerle genel idarenin uyumuna dikkat çekti.

Kemer’in bugüne kadar iyi   yönetilmediğinin altını çizen Minta, şunları söyledi; 

Keşke, Kemer geli̇şti̇ di̇yebi̇lsek

Bildiğiniz üzere Kemer, Antalya bölgesinde ilk turizme başlayan noktalardan biriydi. Turizm alanında oldukça güzel bir başlangıç yaptı ve kısa sürede Antalya’da turizmin incisi oldu. Ben Kemer’de yaşayan ve gelişimine yakinen tanık olmuş biri olarak her zaman şunu söylerim; Kemer geçtiğimiz 30 yıl süresince yerel olarak iyi yönetilmedi. İyi yönetilmemesinin etkisini de turizm ve gelişim noktasında geri kalarak yaşadık. Beldelerin gelişiminde de, geri kalmasında da yerel idarelerin etkisi çok büyüktür. “Keşke beldemiz gelişti” diyebilseydik. Yerel idaremizden övgüyle bahsedebilseydik ama maalesef ki geldiğimiz nokta da bunu yapamıyoruz.  

Sorunlarin yüzde 30’unu çözebi̇li̇yoruz

Bugüne dönecek olursak, göreve geldiğimizde Kemer’in hangi alanlarda geri kaldığını, eksiklerini ve değişmesi gerekenleri çok iyi biliyorduk. Bunun doğrultusunda genel idareden ilçemize yapılacak yatırımlarla alakalı gerekli tüm girişimlerde bulunduk ancak geçtiğimiz 4 sene içerisinde sizin de bildiğiniz üzere 2 seçim geçirdik ve bu seçim süreçleri de planlarımızda zamanlama konusunda geri kalmamıza neden oldu. Göreve geldiğimiz günden bu yana Kemer’e hizmet etmeye devam ediyoruz ve edeceğiz ancak biz Kemer’in var olan sorunlarının sadece yüzde 30’unu çözebiliyoruz, yüzde 70’lik kesim yerel idarenin sorumluluğundadır. Bu sorunlara çözüm bulabilmenin tek yolu ise, yerel idare ile aynı havayı solumaktır. Kemer’in yerel anlamda da, genel anlamda da ortak payda da buluşabiliyor olması, aynı frekansta olması oldukça önemlidir. 

2024 de yerel i̇dareyi̇ i̇kti̇darla buluşturacağiz

Kemer halkının da gözlemlediği en önemli durum, kalıcı sorunlara çözüm bulunmaması ve “Günü geçirmek…” dediğimiz tabirle hareket edilmesidir. Ak Parti Kemer İlçe Başkanı olarak şunu söyleyebilirim ki; biz yıllardır Kemer’in tüm sorunlarını ve yapılması gerekenleri biliyoruz. İnşallah 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar başkanlığını kutlarken, biz de 2024 seçimlerinde halkımızla beraber yerel idareyi de iktidarla buluşturmuş olmayı ve Kemer’in sorunlarına çözüm bulmayı hedefliyoruz. Her zaman Kemer halkı ile iç içe olduğumuz için onların da bu yönde bir istekleri olduğunu görüyoruz. İnşallah hep birlikte başaracağız ve el ele vererek Kemer’imizin tüm sorunlarını çözüp, geliştireceğiz. 

Halkımızın en güzel cevabı vereceğini biliyoruz

Ülke geneline baktığımızda genel idare ile yerel idarenin farklı olduğu birçok belde var ve hizmet konusunda oldukça başarılılar. Bunun asıl nedeni amaçlarının, hedeflerinin ortak olması, gayelerinin halka hizmet etmek olmasıdır. Ancak Kemer’e döndüğümüzde amacın halka hizmet olmadığını görebiliyoruz. Günümüze baktığımızda belediye başkanının henüz mazbatasını almadan, oğlunun ticari hayatına yapmış olduğu müdahaleleri görüyoruz. Bu ve benzer örnekleri çevremizde sürekli görüyoruz. Genel olarak toparlamak gerekirse önümüzde 2 senelik bir süreç var, halkımızın yanımızda olacağını, en güzel cevabı vereceğini biliyoruz.  

İlk hedefimiz 2023

Benim gönlümdeki tek sevda Kemer’e hizmet! Kemer halkına hizmet noktasında yapılabilecek birçok faaliyet var ancak bunların yapılamaması, uygun ortam ve şartlar oluşmasına rağmen hizmetlerin sunulmaması da bizleri derinden yaralıyor. Önümüzdeki süreçte çok önemli bir genel seçim var, 2023 seçimlerinde gerek yerel gerek genel olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar seçilmesi ilk hedefimiz ve hemen ardından Kemer halkını da yerel idare anlamında Ak Parti ile buluşturmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” dedi.

‘Bırakın ihale almayı açık arttırmaya bile katılamadılar’

Ayrıca Kemer’de düzenlediği basın toplantısında Kemer Belediye Başkanı Topaloğlu’na yüklenen Başkan Minta; 

2019 yılında Kındılçeşme kamp alanının yaklaşık 15 dönümlük kısmında ilçe teşkilatının desteğiyle çalışma yaparak halkın hizmetine açtıklarını hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti:

“Bu yıl o alanın ve Alacasu Koyunun milli parklar tarafından ihaleye çıkartıldığını duyduk. Bunun üzerine il başkanımız ve vekillerimizle iletişime geçerek Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemir’den randevu aldık. Hem Kındılçeşme ihalesi hem de Alacasu ihalesinin iptali için görüşecektik. Ankara’ya gitmeden belediye meclis üyemiz Semih Özdemir belediye meclis gündemini tarafıma gönderdi, meclis gündemini incelediğim de Belediye Başkanı Topaloğlu, Alacasu ihalesine belediye olarak girmek için meclisten yetki istediğini gördük. Arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz gündem değerlendirmesinde ‘yine bizi engelledi’ suçlaması ile karşı karşıya kalmamak adına bakanımıza Alacasu ihalesinin iptali ile ilgili bir istek de bulunmama kararı aldık. Biz yine vekillerimiz ile beraber bakanımız ile görüşerek Kındılçeşme ihalesini iptal ettirdik. Kemer Belediyesi ise Alacasu ihalesine girdi. İhaleye de Başkan Topaloğlu, başkan yardımcısıyla katıldı. Madem böyle bir film çevirecektin bari gidip orada gözükmeseydi. Sonuçta Kemer’i temsil ediyor. Küçük bir büfe için 100 bin lira muhammen bedel isteyen Kemer Belediyesi, 100 bin lira teklif verdi. Böyle bir saçmalık olur mu? Alacasu gibi bir yere 100 bin lira teklif verilir mi? Ve bırakın ihale almayı açık arttırmaya bile katılamadılar. İhaleyi başka bir firma aldı. Ama biz Kemer halkı için çok önemli olan Alacasu’yu kimseye yedirmeye müsaade edemezdik. Biz hemen il başkanımız başta olmak üzere milletvekillerimiz ile iletişime geçtik. Tarım ve Orman bakanımız ve turizm bakanımız ile yapılan görüşmeler neticesinde yapılan ihaleyi iptal ettirdik. Bunun ile ilgili 22 temmuzda da sosyal medyada paylaşım yapmıştım.”

‘Kum balığı gi̇bi̇ oraya buraya atlayıp durmasin’

Minta, Beldibi Atatürk Parkı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak düzenlemeler ile halka açılacağını zaten kendilerinin duyurduğunu belirterek, “Beldibi Atatürk Parkı, milli parklar tarafından ihale edildiğini duyduk. Bunun üzerine yine il başkanımız, milletvekillerimiz ve bakanlarımızla görüşerek ihaleyi iptal ettirdik. Beldibi’ne de aynı Çamyuva’da olduğu gibi güzel bir halk plajı kazandırmak için turizm bakanımız ile görüştük. Turizm bakanımız hemen girişimlere başladı ve bu alanın milli parklardan tahsisini aldı. Bu işlemin sonunda 30 haziran 2021 tarihin de yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım ile beraber Beldibi Atatürk Parkı’na giderek buraya turizm bakanlığı tarafından aynı Çamyuva’daki gibi çok kaliteli bir halk plajı yapılacağı müjdesini halkımız ile paylaşmıştık. Tabi başkan oğlunun işleriyle uğraşmaktan bizim bu açıklamamızı görmemiş. İş ortaya çıkınca da bir yerlerinden bu işe yapışmak istedi ve böyle bir açıklamada bulunmuş. Ama biz alıştık bunlara çok da umurumuzda değil açıkçası. Topaloğlu, hizmet konusunda bizimle yarışamaz. Boşuna kum balığı gibi oraya buraya atlayıp durmasın. Bu hocanın bir huyu ve adam bir türlü bu huyundan da vazgeçmiyor. Ancak bizde bu yalanlarını bir bir yüzüne vurmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Farklı frekanslar bizi engelliyor

Yerel idare ile genel idarenin önceliklerinin aynı olması gerekiyor. Örneklendirmek gerekirse, vermek istediğiniz bir hizmet var ancak bu hizmet genel idarenin öncelik listesinde değilse veya daha önce belirttiğim gibi yerel idare ve genel idare aynı frekansta değilse maalesef hizmetin karşılanmama durumu dahi oluşabiliyor. Bunun dışında Kemer halkına verilen hizmetlerde, sorumlulukların bir kısmının yerel idarede bir kısmının da genel idarede olduğunu görebilirsiniz, bahsetmiş olduğumuz frekans uyumu ise bu noktada etkisini oldukça büyük bir şekilde göstermektedir.  Çoğu zaman genel idarenin ve yerel idarenin farklı frekansta olmasından dolayı getirmek istediğimiz hizmetleri getiremiyoruz. Eksik hizmet sunmak durumunda kalıyoruz ya da yavaş ilerliyor. Genel idarenin ve yerel idarenin uyum içerisinde olduğu dönemleri Antalya’da, Kumluca, Finike, Kaş gibi birçok ilçemiz yaşadı ve gelişimlerini hep birlikte gözlemledik. Fakat bu uyumu Kemer’de yakalayamadık ve uyumsuzluklardan dolayı ciddi sıkıntılar yaşadık.

Ak Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, Kemer Aktüel Dergisi’ne özel açıklamalarında yerel yönetimlerle genel idarenin uyumuna dikkat çekti.

Kemer’in bugüne kadar iyi   yönetilmediğinin altını çizen Minta, 

şunları söyledi; 

Keşke, Kemer geli̇şti̇ di̇yebi̇lsek

Bildiğiniz üzere Kemer, Antalya bölgesinde ilk turizme başlayan noktalardan biriydi. Turizm alanında oldukça güzel bir başlangıç yaptı ve kısa sürede Antalya’da turizmin incisi oldu. Ben Kemer’de yaşayan ve gelişimine yakinen tanık olmuş biri olarak her zaman şunu söylerim; Kemer geçtiğimiz 30 yıl süresince yerel olarak iyi yönetilmedi. İyi yönetilmemesinin etkisini de turizm ve gelişim noktasında geri kalarak yaşadık. Beldelerin gelişiminde de, geri kalmasında da yerel idarelerin etkisi çok büyüktür. “Keşke beldemiz gelişti” diyebilseydik. Yerel idaremizden övgüyle bahsedebilseydik ama maalesef ki geldiğimiz nokta da bunu yapamıyoruz.  

Sorunlarin yüzde 30’unu çözebi̇li̇yoruz

Bugüne dönecek olursak, göreve geldiğimizde Kemer’in hangi alanlarda geri kaldığını, eksiklerini ve değişmesi gerekenleri çok iyi biliyorduk. Bunun doğrultusunda genel idareden ilçemize yapılacak yatırımlarla alakalı gerekli tüm girişimlerde bulunduk ancak geçtiğimiz 4 sene içerisinde sizin de bildiğiniz üzere 2 seçim geçirdik ve bu seçim süreçleri de planlarımızda zamanlama konusunda geri kalmamıza neden oldu. Göreve geldiğimiz günden bu yana Kemer’e hizmet etmeye devam ediyoruz ve edeceğiz ancak biz Kemer’in var olan sorunlarının sadece yüzde 30’unu çözebiliyoruz, yüzde 70’lik kesim yerel idarenin sorumluluğundadır. Bu sorunlara çözüm bulabilmenin tek yolu ise, yerel idare ile aynı havayı solumaktır. Kemer’in yerel anlamda da, genel anlamda da ortak payda da buluşabiliyor olması, aynı frekansta olması oldukça önemlidir. 

2024 de yerel i̇dareyi̇ i̇kti̇darla buluşturacağiz

Kemer halkının da gözlemlediği en önemli durum, kalıcı sorunlara çözüm bulunmaması ve “Günü geçirmek…” dediğimiz tabirle hareket edilmesidir. Ak Parti Kemer İlçe Başkanı olarak şunu söyleyebilirim ki; biz yıllardır Kemer’in tüm sorunlarını ve yapılması gerekenleri biliyoruz. İnşallah 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar başkanlığını kutlarken, biz de 2024 seçimlerinde halkımızla beraber yerel idareyi de iktidarla buluşturmuş olmayı ve Kemer’in sorunlarına çözüm bulmayı hedefliyoruz. Her zaman Kemer halkı ile iç içe olduğumuz için onların da bu yönde bir istekleri olduğunu görüyoruz. İnşallah hep birlikte başaracağız ve el ele vererek Kemer’imizin tüm sorunlarını çözüp, geliştireceğiz. 

Halkımızın en güzel cevabı vereceğini biliyoruz

Ülke geneline baktığımızda genel idare ile yerel idarenin farklı olduğu birçok belde var ve hizmet konusunda oldukça başarılılar. Bunun asıl nedeni amaçlarının, hedeflerinin ortak olması, gayelerinin halka hizmet etmek olmasıdır. Ancak Kemer’e döndüğümüzde amacın halka hizmet olmadığını görebiliyoruz. Günümüze baktığımızda belediye başkanının henüz mazbatasını almadan, oğlunun ticari hayatına yapmış olduğu müdahaleleri görüyoruz. Bu ve benzer örnekleri çevremizde sürekli görüyoruz. Genel olarak toparlamak gerekirse önümüzde 2 senelik bir süreç var, halkımızın yanımızda olacağını, en güzel cevabı vereceğini biliyoruz.  

İlk hedefimiz 2023

Benim gönlümdeki tek sevda Kemer’e hizmet! Kemer halkına hizmet noktasında yapılabilecek birçok faaliyet var ancak bunların yapılamaması, uygun ortam ve şartlar oluşmasına rağmen hizmetlerin sunulmaması da bizleri derinden yaralıyor. Önümüzdeki süreçte çok önemli bir genel seçim var, 2023 seçimlerinde gerek yerel gerek genel olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar seçilmesi ilk hedefimiz ve hemen ardından Kemer halkını da yerel idare anlamında Ak Parti ile buluşturmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” dedi.

‘Bırakın ihale almayı açık arttırmaya bile katılamadılar’

Ayrıca Kemer’de düzenlediği basın toplantısında Kemer Belediye Başkanı Topaloğlu’na yüklenen Başkan Minta; 

2019 yılında Kındılçeşme kamp alanının yaklaşık 15 dönümlük kısmında ilçe teşkilatının desteğiyle çalışma yaparak halkın hizmetine açtıklarını hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti:

“Bu yıl o alanın ve Alacasu Koyunun milli parklar tarafından ihaleye çıkartıldığını duyduk. Bunun üzerine il başkanımız ve vekillerimizle iletişime geçerek Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemir’den randevu aldık. Hem Kındılçeşme ihalesi hem de Alacasu ihalesinin iptali için görüşecektik. Ankara’ya gitmeden belediye meclis üyemiz Semih Özdemir belediye meclis gündemini tarafıma gönderdi, meclis gündemini incelediğim de Belediye Başkanı Topaloğlu, Alacasu ihalesine belediye olarak girmek için meclisten yetki istediğini gördük. Arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz gündem değerlendirmesinde ‘yine bizi engelledi’ suçlaması ile karşı karşıya kalmamak adına bakanımıza Alacasu ihalesinin iptali ile ilgili bir istek de bulunmama kararı aldık. Biz yine vekillerimiz ile beraber bakanımız ile görüşerek Kındılçeşme ihalesini iptal ettirdik. Kemer Belediyesi ise Alacasu ihalesine girdi. İhaleye de Başkan Topaloğlu, başkan yardımcısıyla katıldı. Madem böyle bir film çevirecektin bari gidip orada gözükmeseydi. Sonuçta Kemer’i temsil ediyor. Küçük bir büfe için 100 bin lira muhammen bedel isteyen Kemer Belediyesi, 100 bin lira teklif verdi. Böyle bir saçmalık olur mu? Alacasu gibi bir yere 100 bin lira teklif verilir mi? Ve bırakın ihale almayı açık arttırmaya bile katılamadılar. İhaleyi başka bir firma aldı. Ama biz Kemer halkı için çok önemli olan Alacasu’yu kimseye yedirmeye müsaade edemezdik. Biz hemen il başkanımız başta olmak üzere milletvekillerimiz ile iletişime geçtik. Tarım ve Orman bakanımız ve turizm bakanımız ile yapılan görüşmeler neticesinde yapılan ihaleyi iptal ettirdik. Bunun ile ilgili 22 temmuzda da sosyal medyada paylaşım yapmıştım.”

‘Kum balığı gi̇bi̇ oraya buraya atlayıp durmasin’

Minta, Beldibi Atatürk Parkı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak düzenlemeler ile halka açılacağını zaten kendilerinin duyurduğunu belirterek, “Beldibi Atatürk Parkı, milli parklar tarafından ihale edildiğini duyduk. Bunun üzerine yine il başkanımız, milletvekillerimiz ve bakanlarımızla görüşerek ihaleyi iptal ettirdik. Beldibi’ne de aynı Çamyuva’da olduğu gibi güzel bir halk plajı kazandırmak için turizm bakanımız ile görüştük. Turizm bakanımız hemen girişimlere başladı ve bu alanın milli parklardan tahsisini aldı. Bu işlemin sonunda 30 haziran 2021 tarihin de yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım ile beraber Beldibi Atatürk Parkı’na giderek buraya turizm bakanlığı tarafından aynı Çamyuva’daki gibi çok kaliteli bir halk plajı yapılacağı müjdesini halkımız ile paylaşmıştık. Tabi başkan oğlunun işleriyle uğraşmaktan bizim bu açıklamamızı görmemiş. İş ortaya çıkınca da bir yerlerinden bu işe yapışmak istedi ve böyle bir açıklamada bulunmuş. Ama biz alıştık bunlara çok da umurumuzda değil açıkçası. Topaloğlu, hizmet konusunda bizimle yarışamaz. Boşuna kum balığı gibi oraya buraya atlayıp durmasın. Bu hocanın bir huyu ve adam bir türlü bu huyundan da vazgeçmiyor. Ancak bizde bu yalanlarını bir bir yüzüne vurmaya devam edeceğiz” diye konuştu.