Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, göreve gelir gelmez uyguladıkları kemer sıkma politikası ile Belediye’nin 60 milyon TL borcunun 27,5 milyon TL’sinin ödendiğini ve süratle yatırım dönemine başladıklarını söyledi. Topaloğlu, ‘Belediye’nin gününden önce borçlarını yatıran güçlü ve güven veren bir anlayışla yönetildiğini belirterek yatırımlara hız verdiklerini ve yatırımlarla gündemde olacaklarını söyledi.

göreve geldiğimizde kemer belediyesi’nin 61 milyon borcu bulunuyordu. 9 ayda 27,5 milyon borç ödedik.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Saffet Yenigün’ün sorularını yanıtladı.

Neredeyse bir yıl geride kaldı. Bu süreci nasıl geçirdiniz?

Kemer sıkma politikası uyguladık 31 Mart yerel seçimlerinde Kemer halkı Kemer’i idare etme görevini bizlere verdi. Kemer halkına teşekkür ediyorum. 4 Nisan tarihinde mazbatayı alır almaz ilk işim sosyal medyadan çiçek yerine okullara bağış yapıp makbuzlarını göndermelerini istedik ve kendilerine daha sonra teşekkür yazılarını ilettik. Belediye’de bir kemer sıkma politikası uyguladık ve buna önce özel kalem giderlerinden başladık. Kemer Belediyesi de bu politikaya uydu. Göreve geldiğimizde Kemer Belediyesi’nin 61 milyon TL borcu bulunuyordu. 9 aylık sürede 27,5 milyon TL borç ödemişiz. 7,5 milyon yatırım yaptık. Şu anda da kasamızda dün itibari ile 11 milyon TL paramız vardı. Kemer sıkma derken, sadece özel kalem giderlerinden yaptığımız tasarrufu söyleyeyim. 2018’in aynı dönemi olan 9 aylık süreçte özel kalem harcamalarında 4 milyon 700 bin TL tasarruf sağlamışız.

Personelimiz maaşını alıyor
Bunu yapınca da Kemer Belediyesi’nde sistem tamamen oturdu. 4 ay maaş alamayan personelimizin maaşları dört gün önce hesaplarına yatıyor ve personellerimizin hiç birinin bizde ikramiye dahil alacağı yok. Ayrılan personelimizin de tazminatlarını aynı gün banka hesaplarına geçiyoruz. Sayın Mustafa Gül, sigorta borcunu 144 ay yapılandırmış. Yapılandırmanın dışındakileri hiç ödememiş. Şimdi biz hem şirketin hem de belediyenin kadrolu personelinin borcunu 20 milyon TL’ye yapılandırdık ve ödemeleri düzenli olarak yapıyoruz.

7.5 milyon TL’lik bir yatırımdan söz ediyoruz. Bu yatırımlar neler?

Altyapı ile birlikte yollar yenileniyor

İlk önce şehir stadyumunun yanından Kuğulu Park’a giden yol içler acısıydı. Oranın yağmur suyu drenaj hattı, asfaltı, kaldırımları ve aydınlatmaları komple yenilendi. Ardından Göynük’ün Kurtuluş Caddesi’ni asfaltlandırdık. Yılda 3-3,5 milyon turistin kullandığı Ayışığı Parkı’nın yolunun durumunu herkes görüyordu. O yolu komple söktük. Yine yağmur suyu drenaj hattı, kaldırımları, aydınlatma direkleri ve sıcak asfaltı da yapılarak hem halkımızın hem de turistlerimizin kullanımına sunuldu.

İnsanlar bizden para istemeye gelmiyor. alacakları paraları onlar istemeden yolluyoruz hesaplarına

Güven ortamı yarattık

Son derece ilgi çekici bir şey söyleyeceğim; Daha önce ihalelere bir kişi girerken bizim ihalelerimize yedi sekiz firma giriyor. Artık herkes biliyor ki Kemer Belediyesi’nin para ödemesinde hiçbir sorun yok. Biz Belediye’yi devraldığımızda bizden 350, 450 bin TL alacağı olan insanların bizden alacakları kalmamış. Bu çok önemlidir. İnsanlar bizden para istemiyor. Alacaklıları paralarını onlar istemeden yolluyoruz hesaplarına. Bu bir güven ortamıdır. Güvenin olmadığı bir yerde hiçbir şey olmaz. Emin olun altı yedi ay içerisinde bu konular konuşulmuyor olacak ve herkes Kemer Belediyesi ile çalışabilmek için sıraya girecek.

Para ile iş yaptırma devri bitmiştir.

Nakit para ile üç tane sıfır çöp aracı aldık. Ayrıca Türkiye Belediyeler Birliği’nden bir çöp arabası geldi. Kendi çöp araçlarımızın kazanlarını da 600 bin TL’ye yenilettik. Bir tane de çöp toplama aracının kasasını yenilettik. Vinç bize çok lazım. Vinç kiralıyoruz. Kamyona parke ya da malzeme yükleniyor. Örneğin Çıralı’ya gidilecek. Arkasından bir de kepçe gidiyor. Vinç kamyondan malzemeleri indiriyor. İkisi beraber dönüyor. Şimdi bir vinç ihalesine çıktık. Aldığımız vinç malzemelerini arkasına yükleyip götürüyor. Kendisi döküyor. Tek makine ile iki makinenin yaptığı işi yapmış oluyoruz.

Belediye Başkanlığı görevine geldiğinizde sizi en çok şaşırtan şey neydi?

10 yılda sayın Mustafa Gül, temsil ağırlama ve tören giderlerine 35 milyon TL para harcamış. Böyle bir şey yok…

Biraz da sanata sanatçıya ya da bu tür konser işlerine karşı gibi mi gözüküyoruz. Yani hiç konser yapılmayacak mı?

Konser olacak ama makul rakamlara

Konser olmaz mı? Cumhuriyet Bayramında konser yaptık. Önümüzdeki 30 Ağustos ve Cumhuriyet Bayramı konser anlaşmalarını şimdiden yapıyoruz. Linet ve Aleyna Tilki konserleri için yüklenici firma bize 1 milyon 190 bin TL fatura getirdi. Arkadaşlar kendileri ile görüştü. 290 bin TL’sini Belediye’ye bağış yaptılar. Biz de geri kalan paralarını verdik.

Borç içinde yüzen bir belediye devraldık

Pehlivanların aldıkları kıspetlerin paralarını bile Samsun’a biz ödedik. Güllük gülistanlık bir Belediye değil borç içinde yüzen bir Belediye aldık ama şu anda sistem oturdu.

Hakkı olanın hakkı kalmayacak

Çalışan arkadaşlarıma da çok teşekkür ediyorum. Kemer halkına da çok teşekkür ediyorum. Şunu tüm içtenliğimle ve net bir şekilde söyleyebilirim. Kemer Belediyesi’ne parayla iş yaptırma devri kapanmıştır. ‘Ben paramı öder işimi yaptırırım dönemi sona ermiştir.’ Herkes hakkını alacak. Hakkı olanın hakkı kalmayacak ama para ile çarkın işlemesi diye bir durum kalmamıştır. Bunu artık herkes kabul etti.

Özellikle İmar Müdürlüğü ve Gülsüm Hanımla ilgili eleştiriler geliyor. Sizin de eminim kulağınıza geliyordur. Bu eleştirilere yanıtınız nedir?

Uyum sağlayamayan arkadaşlarla yolumuzu ayıracağız

Biz 10 yıl boyunca hantal bir şekilde yönetilmiş bir belediyeyi devraldık. Bizim sistemi oturtmamız çok zor oluyor. Adam ‘Ben parayı veriyordum ölçüm yapmaya bile gelinmiyordu’ diyor. Biz buradan aldık işi. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Önümüzdeki günlerde bu konularla ilgili çok sayıda dosya savcılığa çıkacak zaten. Altlarında imzası bulunan personeli yanıma çağırdığım zaman seslenemiyorlar. Konuşamıyorlar. Kafaları önlerine eğiliyor. Yalnızca Gülsüm Hanım için değil, ruhsat dahil hiçbir bölümdeki arkadaşımız için şunu alıp da bunu yaptı diyemezler. Bizim ve ekibimizin parayla pulla işi olamaz. Dün akşam Fen İşleri Müdürlüğündeki beş personelim saat 22:00’ye kadar çalışıp yetiştirmeleri gereken bir işi yetirşdiler. Ben onlara bir şey demedim. Kendileri çalışıyorlar. Bu disiplin gelecek. Bize uyum sağlamayan, bir vatandaşımızın derdi ile dertlenmeyen, sorunlarını çözüm bulmak için uğraşmayan arkadaşlar yavaş yavaş ayrılacaklar.

Belediye’nin gerçekleşen bütçesinin yüzde 40’ı oranında bir çalışanı olması gerekiyor diye biliyoruz. Siz nasıl bir çalışan sayısı ile devraldınız belediyeyi ?

İş ve işçi bulma kurumu değiliz

Ben, bu sistemi değil de ihtiyaç fazlası personeli alan arkadaşlara kabahat bulurum. Geçen gün Konyaaltı Belediye Başkanı Sayın Semih Esen’le görüşüyorduk. ‘200 bin nüfusumuz var. 1.100 personelimiz var’ dedi. Bizim de 43 bin nüfusumuz var. Biz devraldığımızda 869 personelimiz vardı. Biz yatırım yapmak zorunda olan bir Belediyeyiz. Kemer Belediyesi iş ve işçi bulma kurumu değil. İnsanların siyasi görüşü beni hiç ilgilendirmez. Görevini yapan devam edecek. Seçimlere bir ay kala Belediye’ye 30 personel daha almışlar. Çalışan personelin siyasi görüşü beni ilgilendirmez. Vatandaşın işini çözüp uğurlayacaklar. Belediyeye işçi olarak girmişseniz ben sizi istediğim yerde görevlendirebilirim. Burada ağlayıp sızlamanın bir anlamı da yok kardeşim. Emin olun herkes masa başında iş istiyor. Belediye’de bir masada dört kişi oturuyor. Acınacak haldeyiz.

Yapılmayanları yapıyoruz

Biz Kemer’de yapılmayanları yapıyoruz. 12 tane okulun A’dan Z’ye tadilat ve tamirat işlerini yaptık. Eski Güven Koleji Ortaokul yapıldı. Klimaları dahil tüm işlerini Kemer Belediyesi yaptırdı. Ortaokulu oraya taşıdık.

Türkiye’de sadece Kemer Belediyesi yapıyor

Kemer genelinde Anaokulundan 8’inci sınıfa kadar olan 6 bin öğrencinin kırtasiye masraflarının tamamını karşıladık. Bunu 10 yıl Göynük’te de yapmıştık. Bunun yanında D400 karayolunun üzerinde bulunan 600 ilköğretim okulu öğrencimizi okullarına Belediye olarak ücretsiz taşıyoruz. Türkiye’de hiç olmayan bir şey yaptık. 1.100 tane Lise öğrencimizi C plakalı araçlar taşıyor. Parasını Belediye olarak biz ödüyoruz. Bu Türkiye’de sadece Kemer Belediyesi’nin yaptığı bir uygulamadır ve örneği yoktur. Ortalama 300 bin TL aylık para ödüyoruz.

Daha önce gazinoydu şimdi eğitim yuvası

Başkan Topaloğlu, ‘Bir zamanlar, gazino ve restoran olan Ahmet Erkal Spor tesislerinde bulunan binayı Kemer’e bir eğitim kurumu olarak kazandırıyoruz. Şu anda yangın merdivenleri yapılıyor. Şubat ayında açılışını yapacağız. Lise öğrencilerimizi üniversiteye hazırlamak adına bir etüt merkezi haline getiriyoruz’ dedi. Birim amirleri ile birlikte etüt merkezindeki çalışmaları da yerinde inceleyen Topaloğlu, engelliler, öğretmen ve veliler için ayrı ayrı tuvaletlerin yapıldığı binada 12 tane sınıfın 220 öğrenciye eğitim verecek kapasitede olduğunu söyledi. Okulun sıralarının kendi atölyelerinde yapıldığını da dile getiren Başkan Topaloğlu, sözlerini şöyle sürdüdü; ‘Etüt merkezi binamızın yapımı için Kemer Belediyesi Başkan yardımcısı Emin Gül 20 bin TL, Kemer Belediyesi Çamyuva temsilcisi Özgür Şahin de 10 bin TL, yardımda bulundular. Kendilerine de ayrıca teşekkür ediyoruz. Biz Belediyeyiz. Antalya Büyükşehir Belediyesi de bir Belediye ama yangın merdivenimiz olmadan oraya ruhsat vermiyor. Bu iş böyle oluyor. Biz bile 2 katlı binaya Kemer Belediyesi olarak ruhsatı alamıyoruz. İki odayı körleyerek yangın merdiveni yaptık ve ancak böyle ruhsatı alabiliyoruz. Vatandaş bize ruhsat verilmiyor diyor ya. Bu durumu çok iyi idrak etmek gerekir.

Üniversite öğrencilerine burs

Üniversite öğrencilerine burs vermek biliyorsunuz kanunen yasak. Fakat biz Meclisimizde bir defaya mahsus 1.300 TL burs verilmesine dair karar aldık. Ancak sayışitay reddetti. Eğitim yardımı değil, kırtasiye giderleri olarak tahsil yardımı yapın dendi. yeniden reddedildi. Geçen hafta Ankara’ya Mali İşler Müdürü Saaddettin Bey’le Sağlık İşleri Müdürü Dr. Özden Hanım gidip görüşmelerini yaptılar. Bir yemek firması ile anlaşılacak, o parayı çocukların kartına yatıracaksınız çocuklar oradan yemeklerini yiyecekler şeklinde bir yol bulundu. Şimdi çocuklarımıza bu bursu verebilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Yusuf Üras GATAB Başkanı olunca GATAB’ın Tekirova’ya çok fazla yatırım yapması eleştiriliyordu. Şimdi siz de Göynük’ün asfaltı ile işe başladınız. Göynük bu dönem daha fazla mı hizmet alır?

Eşit hizmet politikamızdan kimsenin şüphesi olmasın

Yok. Göynük’te bulunan Kurtuluş Caddesi’nin devam asfaltını yaptık. Büyükşehir Belediyesi oranın beş yıl önce kanalizasyon ve içme suyunu yaptı ve o şekilde bekliyordu. Yarım kalmış tamamlanmamıştı. İnsanlar orada tozun çamurun içerisindeydi. İlk önce de zaten Kuğulu Park’a giden yolu yaptık. Kurtuluş Caddesi ile Ayışığı Parkı’na giden yolu da aynı anda ihale ettik zaten. Burada tüm mahallelerimize eşit hizmet politikası ile davranacağımzdan kimsenin kuşkusu olmasın.

Tekirova’nın imar planı çıktı

Tekirova’nın yıllardır çıkmayan imar planı çıktı. 18’i uyguladık. Bir yanlışlık varsa askıya çıkıp da zaman kaybetmeyelim diye Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdik. O imar planı geçtikten sonra süratle çalışmalar başlayacak. Örneğin Rose Otel’den Art Corintia’ya kadar olan yolda kaldırım ve aydınlatma çalışmalarına başlıyoruz.

Çamyuva’ya neler yapılacak?

Çamyuva’nın Hürriyet Caddesi’nin içme suyu hattını Antalya Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Biz de hemen arkasından sıcak asfalt çalışmasına başlayacağız. Ayrıca dere boyunca lojmanlara giden yola da bir bisiklet yolu projesi uygulamaya hazırlanıyoruz. Kuzdere mahallemizde bu ay içerisinde imar yollarını açmaya başlıyoruz. Biz yolları açtıktan sonra ASAT’la görüştük. ASAT da altyapısını yapacak.

Beldibi’nin planı da çıkıyor

Beldibi mahallemizin imar planının da eli kulağında. Ben buradan Kültür ve Turizm Bakanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Yıllardır çıkmayan Tekirova’nın imarı çıktı. Çamyuva’nın planı geldi. Şimdi de önümüzdeki ay içerisinde Beldibi’nin imar planları geliyor. Beldibi de planlı bir mahalle olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Kemer’de ‘Eğitim eğitim eğitim. Tamam eğitim de turizm sektörüne yönelik neler yapacak?’ diye hep söyleniyor. Eğitim, turizm sektörüne yönelik yatırımların önüne mi geçecek? Teraziye koyarsanız hangisi ağır basar?

İkisi de aynı seviyede gidecek

İkisi bir bağlamda aynı seviyede gidecek. Kemer’de elimizde daha önce WRC Dünya Ralli Şampiyonası vardı gitti. Şu anda Enduro Şampiyonası var. Buradan Kulüp Başkanı Semih Bey’e ve ekibine çok teşekkür etmek istiyorum. O sıkıntılı imkanlarla destek olduk ama bu yıl daha da iyi bir destek vereceğiz ve bu organizasyon Kemer’de kalacak. Bunun yanında Ömer Nizam dağ bisikleti ile ilgili son derece güzel bir parkur çalışması yaptı. Yol ve dağ bisikletleri için kırk tane parkur hazırladı. Salı günü Sayın Valimize bu çalışmaların sunumunu yaptık. Ömer Nizam’ın da hakkını yememek lazım. Sayın Haydar Barut’la görüştük. Bisiklet yarışmasının bir ayağını da Kemer’de yapacaklar. Ayrıca Haydar Bey bizim buradaki çalışmalara da sponsorluk yapacak.

Anadolu Ateşi Kemer’e geliyor

Ayrıca, Mustafa Erdoğan’ın ekibi geldi. Buraya beş bin kişilik bir tribün yaparak Anadolu Ateşi gösterilerini yapacaklar. Olması gereken yer Kemer ama Kemer’de yer bulamazsak Göynük’te Fen Lisesi’nin yanında bulunan 19 dönümlük spor alanımız var. Orayı da kendilerine gösterdik. Kemer’e tanıtım filmi yaptırıyoruz

Kemer’in bir tanıtım filmini yaptırıyoruz.

Her otele flash belleklerle vereceğiz. Otele giren yerli ve yabancı misafiler odalarındaki televizyonlardan ve oteldeki ekranlardan Kemer’in reklam filmlerini izleyecek. Her odaya da Kemer’i tanıtan broşürler konulacak.

Cumhuriyet Meydanı’nın ihalesi yapıldı

Antalya Büyükşehbir Belediyesi’ne buradan teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Meydanı’nın ihalesi yapıldı. Bundan sonra bütün organizasyonlarımızı o alanda yapacağız. Pazartesi günleri Kemer ilçe merkezinde açılan sebze pazarımız normalde pazar yeri değil. Otopark olarak geçtiği için Büyükşehir Belediyesi’nde. Büyükşehir Belediyesi’nden bir protokolle burayı Kemer Belediyesi’ne vermelerini istedik. ‘Çok güzel bir pazar yeri yapalım. Bir gün pazar altı gün otopark olsun’ istedik. Sayın Belediye Başkanımız Muhittin Böcek, ‘O projeyi birlikte uygulayalım’ dedi. Cumhuriyet Meydanı projesinin ardından pazar yer projesi gündeme gelecek.

Binalarımız giydiriliyor

Kemer merkez mahallesinde bulunan Lise Caddesi’ndeki Kemer Belediyesi’ne ait binaları giydirilecek. Görsel olarak çok çirkin. Güneş kırıcılar ve üzerlerine çatı yapılacak.

Kuzdere’ye kapalı pazar ve aşevi

Önümüzdeki günlerde Kuzdere’ye kapalı pazar yeri yapıyoruz. İhale hazırlıklarını yaptık. Kısa sürede tamamlayarak halkımızın kullanımına açacağız. Yine aynı yerde bir aşevi de yapıyoruz. Vatandaşlarımız mevlüt yemeklerini orada yapabilecekler.

Huzur Evi’nin temelleri atılıyor

Ünal Aysal, annesi adına bir huzurevi sözü vermişlti. Aslanbucak’ta Belediye’nin arsasına 30 yataklı modern bir huzur evi projesi çizildi. Bir aksilik olmazsa mart ayı içerisinde temellerini atarız dedi.

Arslanbucak Sosyal Tesisleri

Aslanbucak’ta bulunan Sosyal Tesisimize 3 milyon TL ödedik. Eski yönetim sadece harç döküp bırakmıştı. Tüm ilşlerini biz yaptık. Alttan ısıtmalı bir yüzme havuzu var. Üzerini kapatacağız. Fitness salonu da bulunacak. Binamıza da Dünya şampiyonu kızımız Müşerref Özdemir’in adını veriyoruz.

Başarıyı ödüllendiriyoruz

Bu arada Dünya Şampiyonu olan kızmız Müşerref Özdemir’e 50 tam altın verdik. Müşerref kızımızın antrenörü Emin Akar’a 10 altın verdik. Çamyuva’da Avrupa Şampiyonu olan Dilara Sultan Arpacı kızımıza 25 altın verdik. Elmalı’da 3’üncü olan Kemerli güreşçimiz İsmail Erkal’a da 5 altın verdik. Amatör branştaki sporcuların hepsine destek veriyoruz. Yat ve Yelken Kulübü’nü açtık. Her türlü desteği vereceğiz. Ayrıca çocuklarımızın il dışına araba ile gönderemiyorsak bile gidiş dönüş biletlerini biz alıyoruz. Bunlar önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek. Biz maddi olarak son derece güçlü geliyoruz.

98 ton hurda çıkardık

Belediye’nin sırtına yük olan eski araçlarını hepsini satıyoruz. Kemer Belediyesi araç hurdalığı değil. Lazım olursa sıfır araç alacağız. Bir grayder bir de esklavatör alıyoruz. Fen İşleri Müdürlüğü hurdalıkla doluydu. Tam 98 ton hurda çıkardık.

O köprüyü yaptık

Yıllardan bu yana Çıralı ile Olympos arasında yapılmayan köprüyü biz yaptık ve şu anda ulaşıma açıldı. Orada yaşayan vatandaşlarımızı da mutlu ettik.

Hayvan Barınağı Çamyuva’ya…

Hayvan Barınağının yeri dar. Çamyuva’dan bir yer ayrılmış. Oraya son derece güzel bir hayvan barınağı yapacağız.

Deponun içler acısı hali

Geçtiğimiz gün Belediye’nin altındaki depoya indik. İçler acısı. Belki 10 koli hiç açılmamış Mustafa Gül yazılı saatler, atkılar, plaketler var. Kartonları bile açılmamış. Kolilerce duruyor. Yazık. Müdürümüze sordum. Nedir bu diye ‘Ben belediyenin neden battığını anladım’ dedi.

Turizmcilerle toplantılar sürecek

Göynük’te uyguladığımız gibi, Bizim Sokak toplantılarını mahallerimize yaydık. Her mahallede turizmcilerimizle toplantılarımızı sürdürerek görüş ve önerilerini alacağız.

Çalış tepesi için görüşmeler sürüyor

Çalış tepesi ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Sit alanı olduğu için zorluklar yaşıyoruz.

Kemer Belediye Binası Kuzdere’ye yapılacak

Bir Belediye binamız yok. Kuzdere’de yerimiz var. Şu anda Büyükşehir’le plan tadilatı yaparak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu anda da Belediyemizin projesinin çizimleri devam ediyor. 2020 yılı içerisinde Allah izin verirse Kemer Belediyesi’nin temellerini atacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.