Kemer’in yeni Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nun adaylık beklentisi siyasi partilerden yana gerçekleşmese de halkın desteği İle seçimlerden zaferle ayrıldı. Kemer’de Belediye kurulduğu günden bu yana İlk defa Minta, Gül ve Şeker dışında bir isim Kemer Belediye Başkanlığı koltuğuna oturmuş oldu. Topaloğlu’nun Belediye Başkanlığına uzanan seçim serüvenini Saffet Yenigün kaleme aldı.

Kemer Belediyesi’nin yeni Başkanı Necati Topaloğlu’nun Belediye Başkanlığı’na ulaşma süreci, üstelik bu başarıyı Kemer’de tabanı olmayan bir siyasi parti olan DSP ile gerçekleştirmesi dikkate değer bir olaydır ve altında yatan gerekçe incelemeye muhtaçtır.

Göynük’ün son başkanı Emekli bir öğretmen olan Topaloğlu, Göynük’te 2004 yerel seçimlerinde 3 bin 470 oyun 2 bin 53’ünü alarak Göynük’ün yeni Belediye Başkanı seçilmiş, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerle de oyların yüzde 52.6’sını alarak ikinci dönemini yaşamıştı. Böylelikle aynı zamanda kapanan Göynük Belediyesi’nin son Belediye Başkanı da kendisi oldu.

Halk, “Başkan olur” diyordu

2000’li yılların hemen başında tanıştığım Topaloğlu, çarşıda, pazarda, cenazede, düğünde nerede olursa olsun vatandaşla tüm samimiyeti ile ilgilenen bir isimdi. Yolda bekleyenleri alır gidecekleri yere kadar arabası ile bırakır, sohbet edip hal hatır sorardı. “Aday olursa Başkan olur” deniyordu. Öyle de oldu. Gözlerinde hüzün ya da stres olsa da yüzünden eksilmeyen gülümseme ile belki de kentte var olan bir eksikliğin tamamlayıcısı gibiydi.

Göynük eğitim kenti oldu

Göynük’te peş peşe açılan okullarla eğitimde kenti altın çağına ulaştırdı. Göynük’ü Anaokulundan Üniversiteye kadar eğitimin başkenti bir belde haline getirdi. Üstelik yaptığı tüm işleri muhalefette olan bir siyasi parti olan CHP’li Belediye Başkanı olarak gerçekleştirdi.

2014’ün adayı da oydu!

İşte tüm bu nedenlerle 2014 yerel seçimleri gelip çattığında Kemer için aranan isim de Necati Topaloğlu oldu. Herkes Necati Topaloğlu’nun adaylığını beklerken kendisinden bu konuda bir açıklama gelmiyordu. O günü hiç unutmuyorum. 23 Nisan 2013 tarihinde Atatürk Bulvarında bulunan çalışma ofisime geldi. Durgun ve hüzünlüydü.

İlk defa benimle paylaşmıştı

Aktif siyasete veda ettiğini söyledi. O gün şu satırları kaleme alıp bu durumu kamuoyu ile Kemer Gözcü’de yer alan köşe yazımda paylaşmıştım; “Başkan Topaloğlu yarıştan çekildi…” Bazen duygu dolu konuşmalar yaparsınız… Görüşmenin bir yerinde sözleriniz düğümlenir boğazınızda, söyleyecek birşey bulamazsınız… Necati Başkanla böyle bir görüşme yaptık! Dinlediklerim karşısında gerçekten şoke olduğum bir konuşma!.. Ne diyeceğimi, nasıl yanıt vereceğimi bir anda toparlayamadığım bir konuşma… İki dönemlik Belediye Başkanlığı döneminde her siyasetçinin olduğu gibi Başkan Topaloğlu’nun da seveni kadar sevmeyenleri de oldu! Eleştirildi… Bazen haklı, bazen haksız suçlamalarla karşı karşıya bırakıldı! Ama enerjisinden hiçbir şey kaybetmedi…

Hemen her düğünde, her cenazede, her toplantıda bulundu! İlk Belediye Başkanlığı’nı kazandığı sürece kadar geçen dönemde de böylesine aktifti! Hasan Kal Belediye Başkanıyken, minibüsü ile durakta bekleyen insanları sabahları alıp gidecekleri yere kadar taşırdı… Tesadüfen birgün ben de binmiştim o minibüse… Ve ilk defa orada tanışmıştım… 10 yıla yakındır sürdürdüğü Belediye Başkanlığı mesaisinde samimiyet kurduk! Dostluğumuz oluştu!.. Kendisine “Başkan” değil “Ağabey” dedim… Öyle de geçip gitti zaman… Bana verdiği değeri bugüne kadar en fazla dün, gözlerinde yaşlarla “İlk defa sana açıklıyorum…” derken hissettim! O konuştukça ben, “Bırak abi! Bana bunu yapma! Biz bu siyasi durumları iyi öğrendik artık! En güçlü adaylardan birisin! Yarın halk istedi diyerek yeniden aday olursun” desem de…. Nafile! “Bıraktım” dedi… “Bazen işi zirvesinde bırakmak yakışır!” “Bıraktım” dedi… Sus oldum! Kelimeler boğazımda düğümlendi… Bir şey diyemedim üzerine… Bir ara yeniden başladım, “Değişir bu düşünce….” Demeye ama sözleri kesindi… “Eşimle, kızımla, damadımla ve oğlumla konuştuk! Ailemle kararı aldım! Kesinlikle geri adım atmayacağım. Aday değilim” dedi… 10 yıldır gülümseyen yüzünü gördüğüm Necati Hoca’nın hüzünlü, yaşlı gözleri tüketti beni!.. Başkan Topaloğlu adaylık yarışının en güçlü isimlerinden biri… Yarışı bırakmış olması siyasi dengeleri değiştirecektir… Ve şuna da kesinlikle eminim gülümseyen yüzünü siyasetin içinden ya da dışından herkes özleyecektir… Kritiğe gelince; Adaylık yarışından çekilme nedeni yalnızca ailenin kararı mı? Eğer bu işin perde arkasında çirkin bir durum varsa üzücü… İnşallah böyle bir durum söz konusu değildir!..

Aday olmadı

6 yıl önce bu yazı ile duyurdum aktif siyaseti bıraktığını. Bu paylaşım Kemer’de soğuk duş etkisi yapmıştı. Beklentilerin dışında bir durum gerçekleşiyordu. Yerel seçimler, MHP’nin adayı mevcut Başkan Mustafa Gül’ün Ak Parti’nin adayı Yusuf Üras ve CHP’nin adayı Av. Umut Güneş’e karşı seçim zaferi ile son buldu.

Seçim çalışmalarına hemen başladı

Yerel seçimlerin hemen ardından Necati Topaloğlu takım elbisesi ve gülümseyen yüzü ile sokak ve caddeleri arşınlamaya başladı. Sürekliliği olan ziyaretletlerinden ve sosyal medyayı son derece aktif bir şekilde kullanmasından belliydi ki siyaset iklimine yeniden dahil olmuştu. Beş yıl yarın seçim olacakmış gibi tek başına çalıştı.

CHP’den adaylık bekliyordu

Mart 2019 yerel seçimleri için beklentisi Cumhuriyet Halk Partisi adaylığı idi. Zira, mevcut Başkan Mustafa Gül, MHP’de, diğer olası adayların neredeyse tamamı da Ak Parti’de adaylık beklentisinde idiler. CHP’den aday gösterilmemesi için hiç bir neden yoktu. Üstelik iki dönemlik Belediye Başkanlığı dönemine ait dosyası ve CHP’li oluşu da kendisine güven veriyordu. Yerel seçimler yaklaştıkça “Necati Hoca” söylemleri de artmaya başlamıştı. Ancak CHP’den kritik bir hamle geldi.

Gül, MHP’den istifa etti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Bahçeli, 1 Temmuz 2016 tarihinde Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Türk vatanının kadrini bilmeliyiz, mensup olduğumuz Türk milletinin itibar ve büyüklüğüne layık olmalı, bunu da dosta düşmana ispatlamalıyız. 24 Kasım 2015’de Rus uçağı düşürüldü. Niye, çünkü egemenlik haklarımızı ihlal etmişti. Başka, Türkmen Dağı’nı bombalamış, Türkmenleri katletmişti. Partimizden Kemer Belediye Başkanı seçilen şahıs, düşürülen Rus uçağında can veren pilotun ailesine ev verecekmiş. Tam bir akıl tutulması. Türkmen katillerini ödüllendiren, şehitlerimizin aziz hatıralarını yok sayan Kemer Belediye Başkanı üstlendiği emanetin kadrini bilememiştir. Söz konusu şahısla ilgili disiplin hükümleri adım adım uygulanacaktır. Kaldı ki Disiplin Kurulu çalışmaya başlamıştır. An itibariyle, Kemer Belediye Başkanı’nın partimizle herhangi bir ahlaki, manevi ve insani bağı kalmamıştır. Kutlu davamızın beklentisi de budur” dedi. Başkan Mustafa Gül, gelen bu tepkinin hemen ardından partisinden istifa edip “Kökenden CHP’liyim” diyerek CHP’nin kapısını çaldı. Neredeyse bir yıl boyunca tartışmalar ve söz düelloları ile geçen bir dönem yaşandı.

İlçe karşı çıktı

CHP Kemer İlçe Başkanlığı ve yönetim kurulu üyeleri Başkan Gül’ün CHP’ye katılmasına karşı çıktı. İşte o kargaşa sırasında tarihler 9 Mayıs 2017’yi gösterdiğinde Başkan Gül’e rozetini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında taktı.

Topaloğlu istifa ettiğini duyurdu

Dönemin Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’ün CHP üyesi olması ve rozetini Genel Başkan’ın bizzat takması üzerine CHP’den Belediye Başkan adayı olmayı bekleyen eski Göynük Belediye Başkanı Necati Topaloğlu partisinden istifa ettiğini açıkladı.

“Başkan Böcek adayımız sensin” dedi

Topaloğlu’nun partisinden istifa ettiğini açıklaması üzerine garantör olarak devreye Dönemin Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek girdi. Başkan Böcek, Topaloğlu’na istifasını geri almasını her ne kadar Gül partiye katılsa da adaylarının Topaloğlu olduğunu söyledi. Aday olarak çalışmalara devam etmesi gerektiğini söyledi. Öyle de oldu. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’den Belediye Başkan adayı olması beklenen Böcek’in desteğini arkasına alan Topaloğlu, kongrede de Gül’den bir adım öne geçti. Dönemin Belediye Başkanı Gül’ün desteklediği mevcut İlçe Başkanı Erdem Cesur, CHP ilçe kongresinde Topaloğlu destekli Hüsnü Ünal’a karşı seçimleri kaybetti. Yeni İlçe Başkanı Hüsnü Ünal ve Topaloğlu ilçe yönetimi ile birlikte hareket etti.

Anketler Topaloğlu diyordu

CHP Kemer İlçe Başkanlığı’nın desteğini de arkasına alan Necati Topaloğlu, anket çalışmalarını yakından takip ederken kendisi de sık sık anket yaptırdı. Yapılan anket çalışmalarının sonuçlarını yakınları ile de paylaşan Topaloğlu anketlerde açık ara önde çıkıyordu. Adaylığına artık kesin gözü ile bakıyordu. Ancak bir pürüz vardı. “Aday Gül olursa?” Kendisine yönelttiğim bu soruya “b ve c planım var” diyerek yanıt verdi. Yani Topaloğlu’nun yol haritasında adaylığı almaması halinde partisinden istifa ederek farklı bir siyasi partiden aday olabilme seçeneği bulunuyordu.

Üras MHP rozeti taktı

CHP saflarında bu gelişmeler yaşanırken, Ak Parti’de de ardı arkası kesilmeyen adaylık başvuruları başladı. Sekiz isim peş peşe adaylık dilekçelerini İlçe Başkanlığına verdi. Adaylık dilekçesi vermeyen iki isimden biri Kemer Belediyesi eski Başkanı Hasan Şeker, bir diğeri ise Tekirova Belediyesi eski Başkanı Yusuf Üras’dı. İttifak söylemlerinin arttığı bu süreçte tarihler 8 Kasım 2018’i gösterdiğinde Üras’dan sürpriz bir hamle geldi. Üras, Ak Parti ile Cumhur İttifakını sürdüren ve bunu yerel seçimlerde de ortaya koyması beklenen MHP’ye katıldı.

Ve Topaloğlu istifa etti

Ak Parti ve MHP cephesinde hareketliliğin sürdüğü o günlerde CHP’de de aday açıklamaları hareketliliği başlamıştı. Adayın açıklanacağı duyumu üzerine hem dönemin Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül hem de Necati Topaloğlu Ankara’ya partilerinin Grup toplantısına katılmaya gitti. Tarih 14 Kasım 2018. Grup toplantısının hemen ardından tartışmalı geçen parti meclisinden dışarıya Adayın Mustafa Gül olduğu bilgisi sızdı. Bu sırada Ankara’dan dönüş yolunda olan ve telefonla ulaştığım Topaloğlu partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Ak Parti süreci

İşte o süreci ertesi gün paylaştığım köşe yazım; “Kemer siyaset gündemi son üç günde tepe taklak oldu! Herkes yağmur bekliyordu resmen dolu vurdu! 13 Kasım Salı günü “Yarın CHP Kemer adayını açıklayacak” demiştim! Açıklandı! Tartışmalı geçen parti meclisinden Mustafa Gül’ün adı çıktı! Gerek Mustafa Gül, gerekse Necati Topaloğlu CHP’nin Grup toplantısı için Ankara’daydı! İkisi de haberi yolda aldı! Henüz resmi açıklama yapılmadan saatler önce iki isim de Ankara’dan Kemer’e dönüş yolundayken Genel Merkez’den kendilerine yakın isimlerden gelen telefonları açtı! Gül’e “Hayırlı olsun” denirken, Topaloğlu’na, “Geçmiş olsun” denildi! Adaylığına garanti gözü ile bakılan Topaloğlu yaşadığı yıkımı anında dile getirdiği “İstifa ediyorum” tepkisi ile ifade etti! Zira daha önce de yazdığım gibi “B ve C planlarım var” demişti! Telefonla yaptığım görüşmede, “Partimden istifa ediyorum ama Kemer siyasetinde varım” dedi. Bana göre o B ve C planlarından biri İyi Parti diğeri Ak Parti’ydi! Hangisini önceliğine aldığını bilmek güç! Haziran ayında kendisine Ak Parti’den teklif gittiğini de çok iyi biliyorum. O teklifi reddeden Topaloğlu’na dönüş yolunda hemen istifa ettiğini açıkladıktan dakikalar sonra Sivrihisar’da Dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’den telefon geldi. “Seçimlerde bizimle çalışır mısınız?” denildi! “Olur” dedi! Aynı gün o saatlerde Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel Kemer’de turizmcilerle düzenlenen toplantıdaydı. Antalya’ya döner dönmez görüşme trafiği başladı! Salı günü Kemer’den birkaç “kritik” isimle Antalya’da görüşmeler yapıldı! Görüşmelerin önde gelen isimleri Başkan Menderes Türel ve AK Parti MKYK Üyesi Gökçen Özdoğan Enç oldu… Salı günü yapılan bu görüşmelerin ardından Çarşamba günü sabahın ilk saatlerinden itibaren Necati Toaploğlu ile Antalya’da görüşme trafiği başladı! O görüşmeler Perşembe günü de devam etti. Perşeme günü öğleden sonra yapılan anketlerin de değerlendirildiği toplantıda Toplaoğlu’nun üyelik işlemleri İl Başkanlığı’nda tamamlandı. Perşembe günü için aday adaylığı başvurusu yapması istendi! Şunun altını çizmeliyim, Topaloğlu’nun aldığı karar belki de yaşamı boyunca alabildiği en cesur karardır! Çünkü şunu çok iyi biliyor ki, tabanı tabanına zıt bir partiden aday adayı iken diğer partiye geçmek sebebi her ne olursa olsun, kendi adına tepkileri de beraberinde getirir! İşin daha zor kısmı hem ayrıldığı partiden hem de katıldığı partiden tepki alır! Bunun altından kalkıp bir de aday gösterilmezse esas büyük sıkıntıyı burada yaşar! Aday gösterildiğinde de CHP’de birlikte yürüdüğü ya da yürümek isteyeceği isimleri Ak Parti’de listesine yazmak konusunda da sıkıntılar yaşar! Ak Parti de adaylık bekleyen ve uzun bir süredir çalışan aday adayları küskünler cephesi oluşturabilir! O cephenin ne alıp götüreceği önem kazanır! Ayrıca Topaloğlu’nu destekleyen CHP’li seçmenin Ak Parti’ye oy verip vermeyeceği de önemli bir hal alır! Şimdi gözler Topaloğlu’nun aday adaylığı başvurusunda. Ne diyelim haydi hayırlısı!”

Ve Ak Parti’de

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, CHP’den istifasından iki gün sonra 16 Kasım 2018 tarihinde Necati Toaploğlu Ak Parti’ye üye olup 17 Kasım 2018’de aday adaylığı başvurusunu yaptı. Topaloğlu her ne kadar CHP’den istifa etse de dillendirilen Ak Parti transferi yine de beklenmiyordu. Zira çok fazla risk barındırıyordu. Ak Parti içerisinde özellikle aday adayları özelinde tepkiler seslendirilmeye başladı. Kemer Belediyesi eski Başkanı Hasan Şeker aday adaylığı dilekçesi vermedi. Alınan bilgi, Menderes Türel’le yaptığı görüşmeler sonucunda parti içerisinde Topaloğlu destekçilerinin arasında yer aldığı yönündeydi. Öyle de oldu. Ak Parti’de kutuplaşmalar başladı. Ancak tabanın Topaloğlu’na yakın olduğu ve adaylığını desteklediği Ak Parti seçmeni ile yapılan anketlerle de ortaya çıkıyordu. Gerek CHP, Ak Parti, MHP gerekse İYİ Parti tabanından da Topaloğlu destek görüyordu. Yaşanan bu gelişmeler de gösteriyordu ki Menderes Türel’in arkasında durduğu ve bu durumu dillendirdiği Topaloğlu Ak Parti’nin Kemer Belediye Başkan adayı idi.

Üras “Aday benim” dedi

2018 yılının son günleri yaklaşırken Ak Parti’de Topaloğlu’nun adaylığına her ne kadar kesin gözü ile bakılsa da ortada dolaşan bir soru işareti vardı. “MHP Cumhur İttifakı kapsamında Antalya’da Belediye Başkan adayı çıkaracak mı çıkacaksa bu ilçeler içerisinde Kemer var mı?” 2019’a sayılı günler kala en çok bu soru işareti siyaset sahnesinde dolaşmaya başladı. MHP’den adaylık başvurusu yapan Üras’la yaptığım görüşmede, “Genel Başkanımız Kemer’i istiyor. Kemer’i MHP kazandı. Kemer’in kırmızı çizgisi olduğunu belirtiyor” demişti. Üras’ın bana aktardığı stratejisi ise şuydu; “Geçen seçimde adayların tamamı benim karşımdaydı. Buna rağmen 8 bin oy aldıysam, MHP ve Ak Parti seçmeninin desteği ile şimdi bu oy oranını ikiye katlarım”. Ancak yapılan anket çalışmalarında Üras üçüncü sırada yer alıyordu. Sanırım, bu durumun adaylığının açıklanmasının ardından deyişeceği beklentisinde idi. Üstelik Topaloğlu’nun da bir (C) planı vardı ve bu durum da hesapları altüst edebilirdi. O  nedenle Topaloğlu ile de görüşüyordu.

21 Ocak’ta MHP adayını açıkladı

Ak Parti ve MHP arasında Cumhur ittifakı kapsamında ilçeler üzerinden bir pazarlık döndüğü biliniyordu. İşte tam da bu söylentiler sürerken MHP Genel Başkanlığı’dan “Kemer Belediye Başkan adayı” açıklaması geldi. MHP, “Kemer adayımız Yusuf Üras” dedi ki bu açıklama ile de Kemer Belediyesi’nin Cumhur ittifakı adayının Üras olması kesinlik kazanmış oldu. O gün kaleme aldığım yorumumda da, “Henüz ortada aday adaylığı süreci dahi yokken “Benim adaylığım garanti” diyen Yusuf Üras’dı. Herkes Ak Parti’de adaylık beklerken MHP’ye katılan da Üras’tı. İttifakın Kemer adayının Üras olduğu şüphelerinin dahi olmadığını söyleyen İlçe Başkanı Hüseyin Kara’ydı. “Topaloğlu aday olamayacak. Aday Üras olacak” diye ısrarla tavrını ortaya koyan da Kara’ydı… Necati Topaloğlu’nu partiye davet eden… “Adayımız sensin” diyen Menderes Türel’di. “Seçim ofislerinizi kiralayın çalışmaya başlayın” diyen de Türel’di. Henüz bu Cuma günü yine Topaloğlu’na “Meclis listeniz çok sağlam olsun Kemer’i alacağız” diyen isim de Türel’di. Tıpkı CHP’ye Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül katılım sağladığında Topaloğlu’na “İstifa etme adayımız sensin” diyen ismin Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek olduğu gibi. Antalya’dan Ak Parti’nin Büyükşehir adayı Türel’in değil de Kemer’den MHP İlçe Teşkilatı Başkanı Hüseyin Kara’nın haklı olduğu ortaya çıktı. Şu ana kadar net olan bu! Üras’ın yaptığı siyasi hamlenin ne kadar haklı olduğunu da görmüş olduk. İttifaklar cephesinden duruma bakınca; Şimdi Cumhur İttifakı (Ak Parti – MHP) 2014’ün rövanşı için Yusuf Üras’la yeniden mindere çıkıyor. Millet İttifakı’nın adayı (CHP – İYİ Parti) Mustafa Gül de Üras’a; “Yenilen güreşçi güreşe doymaz” diyerek yeniden geliyor. Bu denklemde Necati Topaloğlu’nun ise muhtemeldir BAĞIMSIZ veya başka bir siyasi parti formülü ile seçime girip “Pes etmedim. Buradayım” dediğini duyuyoruz. Kemer’de en fazla taban oyu olan iki ittifakın mücadelesinde Topaloğlu’nun adaylık formülü ile ortaya çıkması ne sağlar bekleyip göreceğiz”

Temkinliydi anket yaptırdı

Ertesi gün akşam saatlerinde görüştüğüm Topaloğlu’nun telefonları neredeyse hiç susmuyordu. Çevresinde kenetlenen insanlar aday olmasını beklediklerini söylüyordu. Önüne ise iki formül gelmişti. Bir kısım DYP, diğer bir kısım ise DSP formülü üzerinde ısrar ediyordu. O ise “Bu iki istifanı ardından 3’üncü parti adaylığı ardından destek azalabilir” diyerek sonucun ne olacağını görmek adına süratle bir anket yaptırdı. O ankette de az bir farkla Mustafa Gül’den önde görünüyordu. Yapılan uzun soluklu toplantıların ardından DSP’de karar kılındı ve Topaloğlu soluğu Ankara’da DSP’nin Genel Merkezi’nde aldı. Bu defa işi şansa bırakmak istemiyordu. Zira burada da adaylığını engellmek adına çaba içerisine girebilecekler olabilirdi. Adaylık dosyasını Genel Başkana bizzat takdim etti ve aynı gün 28 Ocak 2019 tarihinde DSP’den adaylığı açıklandı. Burada yaptığı açıklamada ise “’Kemer’e hizmet etmek istiyorsan bizimle olmalısın’ denilerek davet edildiğim siyasi partide gizli-açık pazarlıklar ve ittifaklar sonucunda aday gösterilmedim. Yaşanan süreçte kimseye, hiçbir kuruma kırgın ve küskün değilim. Kemer’e hizmet yarışında varız ve var olmaya devam edeceğiz” dedi.

İki ittifaka karşı DSP adayı

Topaloğlu’nun kısa sürede ortaya çıkan siyasi serüvenin sonunda karşısına şu denklem çıkmıştı. Kemer’de güçlü taban oyu kuvvetine sahip Cumhur ve Millet ittifaklarına karşı tabanı olmayan bir siyasi parti ile mücadele edecekti. İşi hiç de kolay değildi. Üstelik, gerek dönemin Belediye Başkanı Mustafa Gül gerekse Yusuf Üras ağız birliği etmişçesine Topaloğlu’nu hedef alan sert açıklamalar yapıyordu.

Seçimler bir hafta sonra yapılsaydı

Seçimlere kısa süre başlayan ve gerginliği arttıran sert söylevlerden en çok öne çıkanı Kürt kökenli seçmenler üzerinden yapılan hatta son derece tehlikeli bulunan çirkin söylemler oldu. Terör bağlantısına kadar ortaya atılan çirkin iddialar her ne kadar hem Başkan adayı hem de hedef olan kişilerce yalanlansa da oyların düşüşünde etkili olduğu iddia edildi. Çoğu seçmene göre aynı propaganda bir ya da iki hafta daha sürse Topaloğlu seçimleri kıl payı da olsa kaybedebilirdi.

Sosyal Medya’yı çok iyi kullandı

Yapılan tüm bu açıklamalara ve karalama kampanyalarına karşılık sosyal medyayı çok aktif ve başarılı bir şekilde kullanan Topaloğlu, halkın desteğini iyiden iyiye ardına aldı.

Güleryüzlü propaganda

Yapılan tüm karalama kampanyalarına ve çirkin iddialara karşı güleryüzünden taviz vermeyen Necati Topaloğlu, yapıcı ve kucaklayıcı söylemleri ile tansiyonu mümkün olduğunca düşük tuttu. Onun bu tutumu da şüphesiz seçim sonuçlarına yansıdı.

Minta, Gül, Şeker’in dışında…

Kemer’de Necati Topaloğlu’nun Belediye Başkanlığını kazanması ile birlikte bir dönem de aslında geride kalmış oldu. Ya da kesintiye uğradı diyebiliriz. Kemer’de Belediye’nin kurulduğu günden bugüne İlk Başkan merhum Minta’nın ardından Başkanlık Mustafa Gül ve Hasan Şeker arasında gidip gelmişti. İlk önce Mustafa Gül, ardıdnan iki dönem Hasan Şeker, ardından yine iki dönem Mustafa Gül’ün başkanlık sürelerinin ardından Kemer’de ilk defa soyadı farklı bir isim Başkanlık koltuğuna oturmuş oldu. Kabul edilsin ya da edilmesin yerli yabancı propagandalarının gölgesinde “Sekili Topaloğlu” Kemer’in Belediye Başkanı oldu.

Zaman vermek lazım

Beklentilerin son derece yüksek olduğu Topaloğlu’nun söz verdiği projeler ve yapacağı çalışmalar için şüphesiz biraz zamana ihtiyacı var. Biz de bu süreci en az seçmen kadar yakından takip edeceğiz. Zira bu süreçte Topaloğlu’na şakşakçılardan çok eleştirlerin daha çok faydası olacaktır.