Antalya bölgesinde 15 yıllık hastane yöneticiliği deneyimi bulunan, son olarak da Anadolu Hastanesi’nde Genel Müdürlük görevi yürüten Dr. Ferim Ertan bir yıl önce özel sağlık sektöründe yeni bir marka yaratmayı başardı.

Flame Medical Özel Sağlık Hizmetleri şirketini kuran Ertan, üst düzeydeki turistik tesislerde uyguladığı şirket, otel ve ülke sağlık vizyonunu temsil bilinci ile çalışmalar yapıyor.

Yıllardır bu işi yapma düşüncesine sahip olduğunu ifade eden Ertan, “İşimizi doğru zamanda, doğru kişilerle yapmamız gerekiyordu. Bunun için de şu an çalıştığımız otellerle bilikte, sağlık turizmi içerisindeki hastanelerin ve yaklaşımların da hem otellere olsun hem de diğer özel sağlık hizmeti almak isteyen şirketlerin ihtiyacını bu yöne kaydırdı ve biz de bu boşluğu görerek bu hizmeti vermeye başladık.

Deneyimim en önemli faktör oldu

Verdiğimiz hizmetlerden burada en önemli faktör benim gerçekten hem hastane hem de işin turizm boyutunu, sağlık turizmi boyutunu 15 yıllık deneyimlerle buluşturmam. Ben ilk defa bu işle gözümü açtım. Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ilk olarak Belek bölgesinde turizm doktorluğu yaparak işe başladım. Sonrasında da Bodrum Alman Hastanesi’nde çalıştım. Daha sonra da Anadolu Hastanesinde görevlerime devam ettim. Son olarak da Anadolu Hastanesinde Genel Müdürlük görevimden istifa ederek ayrıldım. Kendi şirketimi kurdum.

Özel Sağlık Hizmeti sunuyoruz

Şu anda da çalıştığımız otel grupları Türkiye’de önde gelen tesislerdir. Bu işe en iyi şekilde başlamak istiyordum. Maxx Royel’le çalışmaya başlayarak da bu düşüncemize start vermiş olduk.

Ambulanslarımız, Doktorlarımız ve sağlık personelimizle birlikte özel sağlık hizmetini sunuyoruz.

Sizi diğer özel sağlık hizmeti veren şirketlerden ayıran özellikler nedir?

Hizmeti hastanın ayağına götürüyoruz

Biz gerçek manada özel sağlık hizmeti veriyoruz. Otellerimizde de dahil olmak üzere hastanın ayağına kadar sağlık hizmetini götürüyoruz. Hastanın konakladığı otel odasında tedavisini görmesini de sağlıyoruz. Yani, hastanın sadece muayenesini yapıp bırakmıyoruz. Bizim esas yaptığımız iş hastanın tatilin başlangıcından sonuna kadar sağlık konusunda her şeyi ile ilgilenmemiz. Hastamızın otelden bir hastaneye gitmesi gerekiyorsa bizim asistanımız yanında eşlik ediyor. Artı, herhangi bir müdahale söz konusu olduğunda 7/24 hastamız bizi aradığı anda hizmetimizi sunuyoruz. Bizi de en farklı kılan özelliğimiz bu.

Ayrıca şunun altını da çizmeliyim ki biz maddi kaygılarla bu işi yapmıyoruz. Maddiyata dayalı bir sistemle çalışmıyoruz. Genelde otellerden yabancı hastaların sevki üzerine kurulmuş bir sistem var. Bu da direk olarak hastanın cebinden çıkan maliyetleri yükseltiyor. Genel olarak Türk hastalarımızda da yabancı hastalarımızda da durum aynı. Bu durumu minimuma çekmek adına çabalıyoruz.

Hastanın başında hemşiremiz bekliyor

Misafirin bir rahatsızlığı olduğunda otel odasına doktorunuz ve iki sağlıkçınız en kısa sürede gidiyor ve tedavi bitene kadar da başınızda aynen hastanede olduğu gibi bir hemşire bekliyor. Doktorumuz kısa aralıklarla sizinle kontağa geçiyor. Diğer işletmelerden en fazla bizi ayıran özelliklerden biri de budur.

Özel Sağlık Hizmetleri ilgili genel hatları ile hedefleriniz nelerdir?

Nitelikli tesislerle çalışıyoruz

Hedefimiz şu; Flame’nin gelmek istediği nokta, gerçekten kaliteli hizmet almak isteyen ve bu hizmeti de en üst düzeyde almak isteyen tesislerle çalışmak. Çok büyük bir kitle ve çok sayıda otelle çalışmak gibi bir amacımız yok. Çok özel niceliği ve niteliği olan tesislerle çalışmak istiyoruz. O tesislerin sağlık hizmeti kalitesini de bir üst düzeye taşımayı hedefliyoruz. Turistlerin tesisle alakalı düşüncesini de pozitif yönde etkiliyoruz.

Otelin bir departmanı gibi hizmet veriyoruz.

Sağlık hizmeti, otellerden ya da turizmden ayrı düşünülecek bir hizmet değil. Otellerin bu hizmeti güvendikleri ve kendi departmanı gibi çalışacak bir kurumdan alması lazım. Biz bunu sağlıyoruz. Otelin kendi departmanı gibi (Yiyecek içecek, Ön büro gibi departmanlar nasıl birer departmansa, sağlık da onlarla birlikte çalışan bir departman gibi) hizmet veriyor. Bunu sağlıyoruz. Personellerle ve misafirlerle iç içe çalışan bir yapı kuruyoruz. Maxx Royal’de bunu sağladık. O girift yapıyı sağladığınız zaman başarı geliyor. İşletme ile ortak bir noktada buluşup bunu bir üst seviyeye taşıyabilirseniz başarı da kendiliğinden geliyor.

Otel, sağlıktan kazanç düşünmemeli

Bizim genel olarak otellerden beklentimiz kaliteli hizmet isteniyorsa sağlık hizmetlerini bir kiralık dükkan gibi düşünmemeleridir. Elbette yapılan her işin bir karşılığı olacak ama bunun için fahiş rakamlar ve anlaşma önerileri çok doğru değil. Otel kaliteli hizmet almak istiyorsa sağlıktan kazanç düşünmemeli. Dünyanın en pahalı hizmetlerinden biri sağlık hizmetidir. Bunu da herkesin kabul etmesi lazım. Amerika’da bir ambulansın sadece bir iki kilometre hastaneden çıkması 500 dolar. Almanya’da bizzat da yaşadığım için söylüyorum; iki kilometre öteden ambulansın çağrılma fiyatı 1,500 euro. Ülkemizde ise dünya standartlarına baktığınız zaman çok daha ucuz bir sağlık sistemi ile çalışıyoruz.

Tesis sayımız sınırlı sayıda olacak

Flame’in Kemer’de doğan bir marka olduğunun altını çizen Ertan, “Emin adımlarla ilerlemek istiyoruz. Önemli olan düzgün çalışan kaliteli tesislerle bu işi, kaliteli ve düzgün bir şekilde yapmak. Hiçbir zaman bizim 20-30 tesisle çalışmak gibi bir yol haritamız olmadı. Hiçbir zaman da olmayacak. Çünkü o zaman ben bu hizmet kalitesini sunamam. Az ama öz hizmet vermek istiyoruz. Şirket olarak elbette büyüme hedefimiz var ama az sayıda tesis hedefliyoruz. Klinik düşünmüyoruz. Klinik sevkiyatı altyapımızda olmamalı. Sadece özel sağlık hizmeti vermek istiyoruz. Türkiye’de ikinci ya da üçüncü basamak özel sağlık hizmetini verecek çok sayıda donanımlı hastanelerimiz zaten var. Bu hastanelerimiz varken de öyle bir hedefimiz olması söz konusu olmaz. Bizim için önemli olan sağlık turizmindeki açığı görüp bunu hedeflemek.

En büyük etken empatimizdir

Bizim vizyonumuzda geçerli olan en büyük etken empatidir. Önemli olan hastayla olan iletişim ve güleryüz. Temel önceliğimiz, sağlık hizmetlerinde gerçekleşen bir aksaklıktan dolayı misafirimizin oteli tercih etmeme nedeni olmak istemiyor olmamız. En üst düzeyde hedef her zaman misafir memnuniyetidir. Ana hedefimiz de her yıl hizmet kalitesini daha da yükseltmek. Ne olursa olsun Türkiye’nin temsil edildiğini de unutmamak lazım. Misafir ülkemizde rahatsızlanana kadar ülkenin sağlık sistemi hakkında bir bilgiye sahip olmuyor. Ancak boğulma, kalp krizi gibi saniyelerin öneminin olduğu durumlarda yapılan müdahale ile insanların hayatını kurtarıyorsunuz. Ülkenizin sağlık sisteminin de nasıl işlediğini deortaya koymuş oluyorsunuz. Bu hizmeti en üst seviyede veremezseniz o kişinin yaşamına mal oluyorsunuz.

Biz Antalya’da yetiştik. Turizmle iç içe turizm sektörü ile birlikte büyüdük. Bizim en iyi bildiğimiz iş bunun adı sağlık da olsa başka bir alan da olsa; turizm. Sağlık turizmini de en iyi şekilde bilip uygulayabileceğimiz fikrinden hareketle yolumuzu bu yönde çizdik.

İşimde obsesif bir yapım var

Profesyonel bir müzisyen de olduğu için hayata çok daha farklı baktığını ifade eden Dr. Ferim Ertan, “Hayattan zevk alma odaklı çılgın bir kişiliğim olduğu kadar işinde aşırı obsesif bir yapım var. Özel yaşantımda da bir o kadar eğlenceyi ve hayattan zevk almayı seven bir insanım. Bunun için de motosikletim ve müzisyen kimliğimi de profesyonel anlamda sürdürüyorum. Özel yaşamıma da kışın daha fazla zaman ayırabiliyorum.

Yaz sezonunun ardından otellerimizle kontratlarımız devam ederken bir yandan da kendime zaman ayırabiliyorum. Bahsettiğim hizmeti verebilmek gerçekten de yorucu bir iş oluyor. Açıkçası sezondaki o yorgunluğu kış aylarında atabilmek de bizim için iyi bir fırsat oluyor.

Önemli olan hastaya yaklaşım

Sağlık alanında 500 yatak üzerindeki tesislerde sağlık hizmetinin kesintisiz verilmesi zorunluluğu vardır. Bunu özellikle üst seviyede sağlamak için çok büyük efor sarf ediyorsunuz. Biz de şirket olarak bu eforu çok daha yükseklere taşımayı hedefliyoruz. Benim vizyonumdaki en temel özelliklerden birinin empati olduğunun altını yine çizmek istiyorum. Önemli olan, hastaya karşı yaklaşımınız. Ona gösterdiğiniz güler yüz, hastayla olan iletişiminiz.

Otelin tercih edilmeme nedeni olmak istemiyoruz

Bizim birinci temel önceliğimiz şu; sağlık hizmetlerindeki aksaklıktan dolayı misafirimizin oteli tercih etmeme sebebi olmak istemiyoruz. Altını çizdiğim gibi birinci öncelik en üst seviyede misafir memnuniyeti ve bir daha ki tatillerinde şirketimizin verdiği hizmetten dolayı bu oteli tercih etmemesinin önüne geçmek. Hem ülkemizi hem otelimizi hem de şirketinizi temsil ediyoruz. Bu bilinçle, bunları bir bütün olarak değerlendirerek hareket etmek zorundayız. Farklı kurumlarda yöneticilik yaparken de sürekli şikayetler alıyorduk. Doktorun,  hemşirenin ya da sağlık çalışanının ilgisizliğinden dolayı şikayetler alabiliyorduk.

Çok iyi yorumlar alıyoruz

Şu anda Flame Medical olarak geldiğimiz noktada puanlama sistemi ve yorumların yer aldığı geniş kitlelere ulaşan turizm sitelerinde üst düzeyde yorumlar alıyoruz. Bu da Flame ailesi olarak bizi çok mutlu ediyor. Bu defa misafirler otele pozitif yönde geri dönüşler yapıyor. Bu yıl biz net söyleyebilirim ki tedavi ettiğimiz hastaların dışında bizim çalıştığımız tesislerde olmamamızdan dolayı misafirimiz yaşamını kaybedebilirdi. Biz bu yıl saniyeler içerisinde müdahale ederek (kalp krizi, boğulma vakası vb.) bu kişilerin yaşamını kurtardık. Bu da bizim işimizin en güzel noktasıdır.

Yoğun bakım personeli ile çalışıyoruz

Şunun da altını çizmem gerekir ki bizim sağlık personelimiz, bu işi tesislerde yapan sağlık personellerinden iki kat daha iyidir. Nedenine gelince, bizler Flame Medical olarak işinde deneyimli, yeni doğan yoğun bakımında ve yoğun bakım ünitelerinde çalışmış kişilerle çalışıyoruz. Çalışma arkadaşlarımız doktor, anestezi teknikeri, paramedik ve acil tıp teknisyenlerinden oluşmaktadır. Bizim ambulansımızı kullanan kişiler dahi sağlıkçıdırç.

Çalışma arkadaşlarımızla ilgili piyasada

bulunan diğer sağlık çalışanlarından daha yüksek ücret politikasına sahibiz. Burada giderlerimizi düşünmeden biz verdiğimiz kaliteli hizmeti düşünüyoruz. 10 günlük bir bebeğe damar yolu açabilecek sağlıkçılarla çalışıyoruz.

Otelde asgari ücretle çalışacak personel bulundurma imkânımız varken, paramedik vb. sağlıkçılarımızı çalıştırıyoruz. Paramedik dediğimiz kişiler doktor olmadığında hastaya müdahale edebilecek donanıma sahip sağlık personelidir. Ekip arkadaşlarımız sadece işleri ile değil davranışlarıyla, kıyafetleri ile bizim şirketimizi, otelimizi ve ülkemizi temsil edecek vizyonda oluyorlar. En üst düzeydeki tesislerle çalışma hedefinde olduğumuz için de tüm çalışanlarımız aynı standartlarda olmak durumunda.

Otel personelinin misafirden farkı yok

Flame Medical’in çalıştığı tesislerde otel personelinin misafirden bir farkı yok. Tam tersine misafire en iyi hizmetin verilebilmesi için otel personelimizin sağlıklı olması lazım. Önceliklerimizden biri de budur. Personelin sağlıklı olması, misafire verdiği hizmeti en iyi şekilde gerçekleştirebilmesi ile doğru orantıdadır. Bu şekilde tesislerimizde iş gücü kaybını da önlemiş oluyoruz.

İş kaybını önlüyoruz

Normalde bizim çalışma arkadaşlarımız bir otel personeline sevk yazıp doğrudan hastaneye gönderebilirler. Sevk edeceğimiz hastamız tedavisini otel içinde yapabileceğimiz durumdaysa (Serum yapılacaksa, iğne yapılacaksa) bu kişiyi hastaneye sevk etmek bir güne mal olur. Fakat iki saatlik bir tedaviyi otelin içerisinde çözerek iş gücü kaybını da ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Bu da bir departman gibi tesisin, önceliklerimizden biri olduğunun açık bir örneğidir”