Kemer’in ilk öğretmeni Mehmet Emin Akbaba’nın (Habib Muallim) oğlu Diş Hekimi Mustafa Akbaba, Kepez Belediyesinin bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdiği Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nda Onur Ödülü aldı.

Kepez Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdiği Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nda derece giren isimler, törenle ödüllerini aldı. Başkan Tütüncü, “Daha düne kadar arka mahalle olarak görülen bir yerde böyle bir edebiyat yarışmasının düzenlenmesi dikkat çekicidir” dedi. 82 eserin katıldığı Kepez Belediyesi Ahmet Hamdi Tanpınar Ulusal Edebiyat Yarışması’nın ödül töreni Erdem Bayazıt Kültür Merkezi sahnesinde yapıldı. Törene Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İsmail Afşar, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Yusuf İşeri, meclis üyeleri, kamu kurumlarının ve sivil topluk kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda edebiyatsever katıldı. Başkan Hakan Tütüncü, 2014 mahalli seçim kampanyasında vaat ettiği 70 proje içerisinde edebiyat, mimarlık ve müzikte ulusal yarışma düzenlemenin olduğunu dile getirerek, “Hizmetler, eserler, vaatler sıralanırken maddi olanlar proje gibi algılanır. Kültür varlıklarının korunması, ihya edilmesi, geliştirilmesi noktasında yapılan çalışmalar çoğu kez proje olarak kabul edilmez. Şehri sadece maddi yönden imar etmek değil, gönül, ruh ve kültür dünyamızın derinliklerinde saklı kalmış değerleri de ihya etmek, edebiyatımıza, musikimize, kültürümüze farklı bir ufuk açmak niyetindeyiz. Geldiğimiz noktada ulusal alanda düzenlediğimiz mimarlık, müzik ve edebiyat yarışmalarının bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdik. 3’üncüsünü yapmak bu yarışmalarının kurumsallaşmasının göstergesidir. Bu maya tuttu diyoruz ve yarışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.

Nobel Ödülü alanlar bir karatsa Ahmet Hamdi Tanpınar, en az bin karattır, diyen Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, “Tanpınar vb. şahsiyetler, belli muhitlerce yıllar yılı mensubu olduğu düşünce ve dünya görüşü nedeniyle ötelenmiştir. Tanpınar’ın hocası olan Yahya Kemal’in de çok kudretli bir şair, düşünce adamı olmasına rağmen toplumda bugün yeterince yer almamasının sebebi de mensubu olduğu düşünce ve dünya görüşüdür. Bu yarışma ile bu nokta-lara dikkat çekmek istedik. Bu dikkat çekmeyi de iyi bir noktaya getirdiğimizi düşünüyorum” dedi.

Onur ödülü Mustafa Akbaba’ya

Başkan Hakan Tütüncü, Ahmet Hamdi Tanpınar Ulusal Edebiyat Yarışması’nın onur ödülünü Kemer’in ilk öğretmeni Habib Muallim adıyla bilinen Mehmet Emin Akbaba’nın oğlu Diş Hekimi şair Mustafa Akbaba’ya verdi.

‘Sesini kaybeden şehir’ adlı eseriyle yarışmanın 1’incisi olan Mustafa Tokat da ödülünü Tütüncü’nün elinden aldı. Başkan Hakan Tütüncü, törenin ardından kültür merkezinin fuayesinde imzaladığı kitapları davetlilere hediye etti.