Yoğun çalışma mesaisi ile on parmağında on marifet olan Kenan Kar bir yandan Antalya’da dört yıldır işlettiği balık restoranına, diğer yandan son derece başarılı bir grafik yakaladığı Ralli sporuna, işlettiği otele ve yeni devraldığı 155 Beach Club’taki işine yetişiyor. Birçoklarının Kemer Belediyesi’nden tanıdığı Kar’ı daha yakından tanımak için konuştuk. Çalışmayı çok sevdiğini söyleyen Kar, Türkiye’yi seven her gencin yapması gerektiği gibi önce ülkesi daha sonra yaşadığı kente olan borcu ödemek için daha çok çalışmak gerektiğine inanıyor.

Birçok insan Kenan Kar’ı Kemer Belediyesi’nden tanıyor ama Kenan Kar’ın farklı özellikleri var. Ralli sporcusu, tuzimci… Öncelikle bize Rallici Kenan Kar’ı anlatır mısın? Ralli tutkusu ne zaman başladı?

Dünya Ralli Şampiyonası ilk defa Kemer’e geldiğinde o dönem organizasyonun içerisinde de yer almıştım. İlk organizasyonun ardından WRC’nin Kemer’deki tüm etaplarında görev aldım. Ralli benim için bir tutku haline geldi. 2013 yılında TOSFED Başkanı Metin Çeker’le sohbetimizde bu işi benim de yapmak istediğimi ve nasıl yapabileceğimizi sordum. İstanbul’da özel bir eğitim aldım. 2014 yılında Burdur Antalya yöresinde dört mahalli yarışa katıldım. 2015 yılında Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED Ralli kupasında klasmanımda ikinci oldum. 2016 yılından itibaren Türkiye Ralli Şampiyonasında profesyonel olarak yarışmaya devam ettim. Bu süreçte teknik sıkıntılardan dolayı üç yarışı bitiremediğim için sıralamada yıl sonunda dördüncü oldum. Ancak  Avrupa Ralli Şampiyonasına puan veren Marmaris Rallisinde RC3 sınıfında, Ağaoğlu ve Yokohoma sponsorluğundaki GP Garage Myteam takımı adına yarıştım ve 1’inci olarak tamamladım.

2017 yılında da ilk yarış olan Ege Rallisinde Co plotum Soner Tamer ile ilk günü birinci olarak tamamladık. İkinci gün starta giderken ara etapta yaşadığımız mekanik sıkıntıdan dolayı yarışa devam edemedik. Ege Rallisi’nden puansız döndük. Şimdi önümüzde 20-21 Mayıs tarihleri arasında Bulgaristan’da yapılacak olan Avrupa Ralli Şampiyonası ve Balkan Şampiyonası aynı zamanda da Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ikinci ayağı olacak orada yarışacağım. Önümüzdeki hafta takım olarak İstanbul’a test sürüşüne gideceğiz. Kemer’de de WRC etaplarında antrenmanlarımız devam ediyor.

Dünya Ralli Şampiyonası’nın Kemer’den çekilmesinden en fazla üzüntü duyanlardan biri sen olmalısın? WRC’nin yeniden Kemer etaplarına dönme ihtimali var mı?

Bu yıl için Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı yarışın yeniden Antalya’ya dönmesi için İsveç’te bir görüşme yaptı. 2017 yılı için yapılan müracaat güvenlik gerekçesi ile talep reddedildi. 2019 yılı için tekrar müracaat edildi. Çalışmalar devam ediyor. Bunun yanında Federasyonla birebir görüşmelerimize istinaden Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın bir ayağını buraya aldık. Muhtemelen Temmuz ayı içinde olacak.

Ralli’nin dışında bir de turizmci Kenan Kar var. Turizm sektörüne ne zaman ve nasıl başladın?

Ağabeyim Şenol Kar’ın kafeterya işlettiği dönem, ben ilkokul 4’e gidiyordum. Ağabeyim de o dönem Kemerspor’da futbol oynuyordu. Onlar antrenmana gittiğinde Fastfood tezgahına boyum yetmediği için ayaklarımın altına dört tane bira kasası koyup fastfood hazırlanışı ve sunumunu tek başıma yapardım. O zaman bu durum turistlerin çok hoşuna giderdi. Yaşıtlarıma nazaran boyum da kısaydı. Masaya servis yapmam onları çok mutlu ederdi. Sürekli müşterilerim oldu ve yemeği benden yerlerdi. O dönemden beri turizmin içerisindeyim.

Bağ’Balık Salaş

Bunun yanında Antalya Perge Bulvarında dört sene önce Anıl Oğuz isimli arkadaşımla birlikte ortak balık restoranı Bağ’Balık Salaş’ı açtık.

İlk yıllarda yeni açtığımız için müşterimiz henüz oturmamıştı. Ancak bu sektöre yeni kazandırdığımız menülerle, kalite fiyat endeksinin iyi olması ve lezzet farkımızla bu açığı kısa sürede kapattık. Artık sürekli gelen müşterilerimiz var. Müşteri portföyümüz oldukça genişledi.

Kemer’de de bir şube düşünüyor musun?

Şu anda Kemer’de balık restoran işinde yeni yerler açıldı. Şu an Kemer’i kaldıracak potansiyele sahip restoranlar var. Bu nedenle Kemer’de düşünmüyoruz. Ama Antalya’da Lara bölesinde isim hakkı verme konusunda yaptığımız bir görüşme var.

Otel işletmesi ne zaman başladı?

Kiriş’te dört yıldızlı 130 oda kapasitesinde, mülkiyeti ailemize ait aynı zamanda da şirket ortağı olarak da işletmesine devam ettiğimiz bir otel var. 2014 yılında kriz öncesinde tam anlamı ile bir renavasyondan geçirdiğimiz bir işletme. 2016 yılındaki krizin büyük oranda etkilediği bir dönem oldu. Ama bu duruma nazaran hem mutfak, hem hijyen hem de oda kalitesi anlamında beş yıldız kalitesinde hizmet verdiğimiz bir tesis. Otelimizi sürekli tercih eden misafirlerimiz var. Tercih edilen otel anlamında müşteri portföyümüz geniş. Neler olacağını hepberaber göreceğiz

Turizmin geleceğinden çok da umutlu olamıyoruz. Çünkü anlık olayralar bizi çok fazla etkiliyor. Siyasi ataklarda olumlu değil de olumsuz derecede tetikliyor bu durumu. Dolayısı ile hiçbir turizmcinin önünü görebildiğini düşünmüyorum.

Turizm şuanda hem iç hem de dış yatırımcının yatırımdan çekindiği bir sektör haline geldi. Yeni değişen yönetim sistemi ile birlikte neler olacağını hepberaber göreceğiz. Avrupalı turistin Türkiye’den elini çekmesi ile Ege ve Doğu Antalya bölgesi olumsuz etkilendi. Dolayısı ile Rusya’nın başkenti olan Kemer’in pastası paylaşılacak. Bu da bizi olumsuz yönde etkileyecekir. Tabi fiyat indirimine gidilmesine sebep oluyor. Ege ve Doğu Antalya’nın fiyatlarını indirmesi müşterinin tercih sebebi olan Kemer’in puanın düşmesi demek. Dolayısı ile buradaki otelciler de fiyatlarını düşüreceği için Kemer turizmi de bu durumdan büyük ölçüde etkilenecektir.

BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜRLER

Kemer bölgesi olarak biz her yıl Kemer Belediye Başkanı sayın Mustafa Gül’ün desteği ve projeleri ile 18 ülkede 24 fuara katılarak aynı zamanda da Türkiye’de 8 ilde 278 acente ile bire bir karşılıklı görüşmelerle Kemer’in tanıtımı yapılıyor.

Bu bağlamda sönük geçen 2016 yılı içerisinde bu ataklar sayesinde yerli, turistin de Kemer’i tercih ederek bu yıl içerisinde Kemer’e bir hareket kazandırması sağlandı. Eskiden olduğu gibi yine de tamamıyla yabancı turiste hizmet veren bir Kemer değil, yerli turistin de rahatlıkla gelebileceği kalite fiyat endeksi ona göre ayarlanmış bir Kemer olarak bütün esnafların ve otelcilerin yerli turiste uygun hizmet ve ürün portföyünü geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü 2014-15 ve 2016 yıllarına konaklama raporlarına baktığımızda; yerli turistlerin Kemer’i tercih edenler arasında iki ve üçüncü sırada yer aldığını görüyoruz. 2016 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Kemer’deki özellikle iç pazar hareketliliğin nedeni Kemer Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gül’ün çalışmalarının sonucudur. Kendisine özellikle bu nedenle de bir teşekkür borçluyuz. Bu yıl da Rus turistin özellikle Kemer’i tercih etmesinde de Belediye Başkanımızın önemli bir etkisi olmuştur.

Beach Club işletme fikri nasıl ortaya çıktı?

155 Beach Club bu yıla kadar plajından  denize girmek için bizim de yararlandığımız tesisti. 2017 yılı için ikili görüşmelerimize istinaden devir için anlaşarak 2017 yılı için devraldık. 155’in işletmesini almamızdaki amaç; Kemer’de 12 ay yaşayan insanların rahatça gelebilecekleri, fiyat kalite endeksinin onlar için uygun olabileceği, bir ortam yaratmak. Bunun yanında ürün portföyünü geliştirdik. Hizmet kalitesini arttırdık. Bölge olarak Kemer’in en gözde noktalarından biri. Oraya yakışır da bir tesis yapmak için çaba sarf ediyoruz.

Riskli bir dönemde girmediniz mi?

Ticaret bir risktir. Bu riski göze alıp, biz bu yatırımı yapıyoruz. Çünkü kimse bugün elini taşın altına sokmazsa Kemer’in daha da gerileyeceğini düşünüyorum. Burada yaşayan ve bu kentte yaşayan insanlar olarak elimizi taşın altına koymalıyız.

Bu kadar işe nasıl yetişiyorsun?

Ben yapı olarak çok fazla oturp dinlenmeyi seven bir insan değilim. Sakinliği pek sevmem. Pratik bir insanımdır. Bu kadar işe nasıl yetiştiğimi ben de bazen akıl sır erdiremiyorum. Öncelikle programlı çalışıyoruz. Nerede ne zaman olacağım daha önceden belli. İyi insanlardan oluşan kaliteli bir kadrom var. Bazen sabah saat 08:00’de evden çıkıp ertesi gün sabaha karşı eve döndüğüm olabiliyor. Özel yaşamımdan çok fazla taviz veriyorum. Ama bu hareketli yaşamı seviyorum.

Projeler var mı?

Ralli ile ilgili bu yıl olmasa bile önümüzdeki yıl, Balkan Şampiyonası’nı, Avrupa Şampiyonası’nı takip etmek istiyorum. Balkan Şampiyonası’nın iki ayağı Türkiye’de geri kalanlar ise Macaristan, Bulgaristan ve Yunanistan’da yapılacak.  Komşu olduğumuzdan yakın olduğundan dolayı en azından iki etaba katılabilir ve iyi sonuçlar alabilirsem Balkan Şampiyonası’nda ilk üçe girme durumum var. Ralli konusunda hedefimiz en azından sınıfımızda Balkan Şampiyonu olmak.

Şu an için turizm sektöründeki iniş çıkış endeksleri çok önemli. 2018 yılı için 2017’nin bir raporlamasını yapıp buna göre ulusal çapta bir markayı Kemer’e kazandırmayı planlıyoruz. Bizim amacımız burada Kemer’e ve ülkemize hizmet etmek. Kaliteyi sunabilmek ve Kemer bölgesinde insanların rahatça dolaşabileceği bir Kemer hedefi ile yola çıkıp iyi hizmet alabileceği bir çalışmanın içinde yer almak.

KENAN KAR:
Kemerli olan Kenan Kar, 1981 yılında Antalya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kemer’de tamamladıktan sonra Liseyi, Antalya Anadolu Ticaret ve Dış Ticaret Meslek Lisesi’nde okudu. Anadolu Üniversitesi İktisadi İlimler Fakültesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre muhasebe stajı yaptıktan sonra bu işin kendisine göre olmadığını düşünerek muhasebecilik işini bıraktı. Daha sonra ağabeyinin işlettiği Kafeteryada çalıştıktan sonra Kemer Belediyesi’nde çalışmaya başladı.