1973’te Hayat Dergisi muhabirinin ‘nefes kesen’ Kemer yolculuğu

KEMER AKTÜEL İMTİYAZ SAHİBİ SAFFET YENİGÜN’ÜN ARŞİVİNDE YER ALAN 1973 YILINA AİT HAYAT DERGİSİ’NDE KEMER; “AKDENİZ’DE BİR YERYÜZÜ CENNETİ BAŞLIĞI” İLE DUYURULMUŞ. YENİ AÇILAN VALTUR TATİL KÖYÜ’NÜ (CLUB MED) TANITAN HABERİN İÇERİĞİNDE İSE HABERİ KALEME ALAN MUHABİRİN KEMER YOLUNDAN “DAĞDA BİR SIRAT KÖPRÜSÜ” DİYE BAHSETMESİ DİKKAT ÇEKİYOR

 

1990 yılında düzenlenen bir suikast sonucu kaybettiğimiz merhum gazeteci Çetin Emeç’in Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptığı Şevket Rado’nun Hayat Dergisi,19 Temmuz 1973 yılında yayımlanan sayısında Kemer’e geniş yer ayırmıştı. Dergimizin imtiyaz sahibi Saffet Yenigün’ün arşivinde bulunan derginin kapağında Kemer,  “Akdeniz’de bir yeryüzü cenneti” başlığı ile duyurulmuş. Fotoğrafları Yalçın Kılan’a haberi ise Koray Güney’e ait olan haberde dönem yeni açılan şimdilerde Club Med olan Valtur Tatil Köyü geniş yer buluyor. Tesisin açılışı nedeni ile haber yapmak için Kemer’e gelen Hayat Dergisi muhabiri haberin girişinde nefes kesen Kemer yolculuğunu ve dönemin Kemer’ini şöyle ifade ediyor;

DAĞIN TEPESİNDE SIRAT KÖPRÜSÜ
“Antalya’dan ayrılalı 20 dakika olmuştu. Göz alabildiğine uzanan asfalt geride kalmış, otomobilimiz dar ve toprak bir yola girmişti. Şimdi, dik dağ yamacını tırmanıyorduk. Deniz seviyesinden yükseldikçe, manzara alabildiğine güzelleşiyordu. Ama aşağılara bakmaya görün… Baktıkça insan korkuya kapılıyordu. Taşıtların güçlükle geçtiği yoldan, derin uçuruma oradan da denize yuvarlanmak içten bile değildi. Şoför korkumuzu anlamış olacak ki, “Biraz daha dişinizi sıkın az kaldı” dedi.

Dağın tepesindeki bu sırat köprüsünden geçiş, gerçekten de fazla sürmedi. Önce deniz kıyısına indik, sonra da orman içinde tadına doyulmaz bir yolculuk başladı. Orman yolu bir yanı dağlarla çevrişi nefis bir koya çıkıyordu. Yolun bittiği koyun orta yerinde, değişik mimarisi ile yepyeni bir köy kurulmuştu. Burası Kemer Tatil Köyü idi…

Yaz başında hizmete açılan Kemer Tatil Köyü’ne gitmek az önce anlattığımız gibi biraz maceralı. Köyü Antalya’ya bağlayan 35 kilometrelik yolun yapımı bitene kadar, turistler bu maceraya katlanmak zorunda. Buna rağmen yine de şikayetçi tek kul yok. Çünkü köyün cennete açılan kapısına gelenler bir anda herşeyi unutup rüya alemine dalıyorlar.
İtalya’nın tanınmış turizm şirketlerinden Valtur’un da iştiraki ile gerçekleştirilmiş bir teşebbüs, bu Kemer Tatil Köyü. Adını, Antalya’nın Kemer koyundan alıyor. Bütün köyü süsleyen yapılar, Akdeniz mimarisinin özellik-lerini taşıyor. Düz damlı, küçük pencereli ve hepsi de beyaz badanalı. 700 yataklı tatil köyünde, 356 kişilik lokanta, 80 kişilik bar, 60 kişilik gece kulübü, 610 kişilik açık hava tiyatrosu ve 30 kişilik Türk hamamı ile dükkanlar var. Hele hamam turistler için bir eğlence faslı. Onlar Türklerden fazla sefasını sürüyor. Köyün spor alanlarına gelince, üç tenis kortu, ping-pong masaları, jimnastik salonu başlıcaları. Tatil köyü köy-den çok küçük bir şehri andırıyor.

TATLI HAYAT
Yapımına 1970 yılı sonunda başlanan vu bu yıl hizmete açılan tatil köyünde hemen herkes “Tatlı Hayat” yaşıyor. Sabahın erken saatlerinde kalkanlar kendi-lerini Antalya’nın pırıl pırıl denizine atıyor, parlak güneşinde ise bronzlaşıyorlar. Bu arada kimi, plaj şeridinde bulunan yelkenlilere binip açılıyor, kimi sürat motorlarının arkasında su kayağı yapıyor, kimi de balık adam kıyafetini kuşanıp dalıyor. Üstelik işib en tatlı tarafı, köy sakinleri bütün bu imkanlardan bedava faydalanıyor. Köyün lokantasinda İtalyan ve Türk aşçıların hazırladığı yemekleri, herkes kendisi servis yapıyor. İsteyen su isteyen de her masada bulunan testilerden şarap içiyor. Kemer tatil köyünde hayat 17:00’dan sonra başka biçimde hareketleniyor. Öğle uykusundan kalkanlar, şık kıyafetleri ile köyün barına inerekiçkilerini yudumlarken, bazıları da çarşıya gidiyor.

Geceleri köyün kulübü iyice yükünü alıyor. Bir yandan içkiler yudumlanırken, diğer yandan İtalyan orkestrasının eşliğinde dans ediliyor. Gençler gece kulübünden çok plaj sahilini veya bahçeyi tercih ediyorlar. Hep-sinin dizlerinin dibinde sevgilileri, yavukluları…

Kısacası Kemer Tatil Köyü’nde günler ve geceler alışılmışın dışında ve tadına doyulmayacak şekilde geçiyor. Hepsinden önemlisi, bu cennet köşesinin havası herkesi büyülüyor.

NASIL GİDİLİR?
Antalya’nın en güzel koyunda kurulan bu yeryüzü cennetine çeşitli yollardan gitmek mümkündür. Hava, deniz veya kara yolu ile Antalya’ya gelenler şehir merkezinden ya özel vasıtalarıyla ya da taksi ile Kemer’e gidebilirler. Taksi ücreti 150 – 200 lira arsı.

Dönemin Valtur işletmesinin Kemer’in yol durumu nedeni ile müşterilerine sağladığı kolaylıkların da aktarıldığı dergi haberinde şu bilgilere yer veriliyor, “Rezervasyonu herşey şirkete ait olmak üzere yaptıranlar Akdeniz Turistik Tesisleri’nin İstanbul Hilton Oteli karşısındaki merkezinden hareket ederek, uçakla Antalya’ya buradan da köyün özel otobüsü ile Kemer’e götürülmektedir. Yerli turistler Kemet Tatil Köyü’nde 1 haftadan az kalamıyor. Yani asgari yer ayırtma süresi bir hafta. Ücretlere gelince 21 Temmuz-25 Ağustos tarihleri arasında 1 kişi tam pansiyon 1,820 lira. Ağustos- 8 Eylül arası 1 kişi tam pansiyon 1.400 lira. Uçak ve yol masrafları işletmeye ait olmak üzere Kemer Tatil Köyü’ne gidecekler 21 Temmuz 25 Ağustos tarihleri arası 2.500 lira ödüyor.
Rezervasyon için Kemer Tatil Köyü’nün İStanbul’daki merkezi Akdeniz Turistik Tesisleri’ne müracaat edildiği zaman kişi başına 75 lira kayıt ücreti alınıyor. Ama sağlanan imkanlar değerlendirilen tatil yanında bu da devede kulak kalıyor.