Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısının ardından bayram tatili süresinin 9 güne çıkarıldığını açıklaması ile birlikte tatil yörelerinde de hareketlilik başladı.

Kemer de bu özel durumu daha iyi değerlendirmek adına hazırlıklarına başladı. Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, 9 günlük kurban bayramı tatilinde gelen misafirlere daha iyi hizmet verebilmek adına çalışmalara başladıklarını söylerken, bayramda büyük bir yoğunluk beklediklerini söyledi.

9 Günlük Bayram tatilini de değerlendiren Başkan Topaloğlu “ Kabineden Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması yolunda karar çıktı. Bu turizm adına güzel bir haber. İnşallah Kemerimize de bu durum iyi bir şekilde yansır. Ancak her şeye rağmen ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, maliyetlerin yüksekliği, yaşanan zamlar, özellikle akaryakıt fiyatlarının yüksek olması kendi araçları ile tatile çıkmayı planlayanları zor durumda bırakacak gibi görünüyor. Her şeye rağmen bu 9 günlük tatil bir hareketlilik sağlayacak. Bizde Kemer olarak buna en iyi şekilde hazırız. Herkesi Kemer’e bekliyoruz” dedi.

Başkan Topaloğlu, son dönem turizmdeki gelişmeleri de değerlendirirken “ 2 yıl büyük bir sıkıntı ile yaşadığımız pandemi sonrası çok daha iyi bir turizm sezonu bekliyorduk. Rusya-Ukrayna savaşı bölgemizi büyük bir ölçüde etkiledi. Her iki ülkenin de en büyük tercihi Kemer olunca, yaşanan bu durum turizme büyük bir etki yaptı. Halen Rusya’dan münferit ve çeşitli havayolları ile bireysel olarak Kemer’e gelen misafirlerimiz var.  Bu sayılar çok yüksek değil. Bunun yanında bu durum Avrupa pazarının da kıpırdanmasına neden oldu. Bu sürede başta Almanya başta olmak üzere Orta Avrupa, doğu Avrupa, İngiltere ve İskandinav ülkelerinden ciddi artışlar oldu. Şu anda Almanya’da yaşayan gurbetçi Türkler de Kemerimize gelmeye başladılar. Şu anda Kemer’de yaz hareketliliğini görüyoruz. Umarım yazın kalan bölümünü de en iyi şekilde geçirerek, turizmcilerimiz, esnaflarımız istediklerini alırlar.”dedi.

Kemer’in turizm potansiyeli ve son dönem eşsiz coğrafyası ve sportif etkinlikleri ile de ön planda olduğunu vurgulayan Başkan Necati Topaloğlu “ Türkiye’nin ilk planlı turizm merkezi ve Türk Rivierasının en gözde tatil bölgesi Kemer,  1980’li ,1990’lı ve 2000’li yılların başında Avrupalı turistlerin özellikle Almanların gözde tatil merkezlerinden birisiydi. Ana geçim kaynağı turizm olan Kemer, bir birinden özel tesisleri ile her yıl ortalama 4 milyon turisti ağırlamakta, 140 bin yatak kapasitesine sahiptir. Beydağları Sahil Milli Parkı içerisinde yer alan Kemer, eşsiz coğrafyası ile Akdeniz çanağının önemli turizm destinasyonlarından birisidir. Beldibi’nden Çıralı’ya kadar uzanan Akdeniz sahil bandı üzerinde birbirinden değerli turizm konaklama tesislerine sahip Kemer deniz-kum-güneş tatilinin yanı sıra, 12 ay boyunca doğa, dalış, alternatif ve spor turizm faaliyetleri gibi bir çok turizm çeşitliliğine sahip bir bölgedir. Kar ve deniz konseptini birlikte sunan dünya üzerindeki ender turizm destinasyonlarından birisi olan bölgemiz, Nisan ve Mayıs aylarında aynı gün içerisinde sahilde denize girip daha sonra Tahtalı Dağının zirvesinde kar üzerinde Akdenizi izlemek mümkün olurken, duyarlı çevre bilinci ile de dikkat çekmektedir.”diye konuştu.