Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) 140. yıldönümü ve 2022 yılı KÖK Ödülleri kapsamında eğitime katkı amacıyla yaptırılan ATSO Kemer Eğitim ve Kültür Merkezi, düzenlenen törenle açıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı törende merkez, Kemer Belediyesi’ne devredildi.

Kemer Belediyesi’nin yer tahsisi ile ATSO tarafından 140. yıldönümü ve 2022 yılı KÖK Ödülleri kapsamında yaptırılan ATSO Kemer Sanat ve Eğitim Merkezi, düzenlenen tören ile açıldı. Müzik, koro, halk oyunları, dil kursları, kültürel ve sanatsal etkinlerin yapılabileceği merkezin açılışına, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Büşra Özdemir, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, CHP Antalya Milletvekilleri Aydın Özer ile Cavit Arı, İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, ATSO Başkanı Davut Çetin, Kemer Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, Kemer Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir, Kemer Belediye Başkan Yardımcıları Emin Gül, Baki Yalın, Gülsüm Bal, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, İYİ Parti Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Çelik, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Kemer Belediyesi meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, turizmci ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bundan sonra iş bizde

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreni, konuşmalarla devam etti. Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, yaptığı konuşmasında, ATSO Sanat ve Eğitim Merkezinin yapımında emeği geçen Kemer Belediyesi meclis üyeleri ve ATSO Başkanı Davut Çetin’e teşekkür etti. Eğitimin kendileri için çok önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Topaloğlu, eğitimin olmadığı bir yerde hiçbir şeyin olmayacağını ifade etti. Başkan Topaloğlu, Kemer’in ihtiyacı olan sanat merkezini açmaktan dolayı mutluluk duyduklarını anlatarak, “Sanat ve eğitim merkezimizi ATSO yaptı. Bundan sonra tüm işler bizde. Bu bina Kemer halkına hizmet verecek. Eğitimde sınır tanımayan bir Kemer Belediyesi var. Aramızda Arslanbucak mahallesinde anaokul yaptıran Orduvar Akman da var. Kendisine ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Beraber olduğumuz sürece…

“Eğitim varsa gelecek var” sloganıyla yola çıktıklarını aktaran Topaloğlu, “Ana sınıfından 8’inci sınıfa kadar okuyan 6 bin 500 öğrenciye ücretsiz kırtasiye malzemelerini veriyoruz. Bin 500 lise öğrencisini 66 tane C plakalı araç taşıyor. Paralarını belediye olarak biz ödüyoruz. Ahmet Erkal Destek Eğitim Kurs Merkezinde üniversiteye hazırlanan öğrencilere ücretsiz kurs imkanı sağlıyoruz. Şu anda 300 öğrencimiz var. Turizmcilerin de desteği ile 572 üniversite öğrencisine ayda 500 lira eğitim desteği sağlıyoruz. 

Beraber olduğumuz müddetçe çözemeyeceğimiz hiçbir şey yok. İnşallah Rusya-Ukrayna savaşı biter ve eski günlerimize döneriz” diye konuştu.

ATSO için gurur kaynağı

ATSO olarak yıllardır Kemer’e nasıl bir yatırım yaparız diye düşündüklerini ifade eden ATSO Başkanı Davut Çetin ise, Kemer’in 2019’da 2,5 milyon turist ağırlayan bir ilçe olduğuna değinerek, Yani Kemer tek başına İzmir ve 

Muğla’dan daha fazla yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kemer odamız açısından, üye sayısı itibariyle önemli bir ilçemizdir. Bu nedenle Kemer’e bir eser vermek odamız için ayrı bir gurur kaynağıdır. Biz Oda olarak üyelerimizin olduğu ilçeleri desteklemek üzere her dönem çalışmalar yaparız. Son 3 yılda ise KÖK ödülleri ismiyle yeni bir çalışma başlattık. Geleneksel ödül törenimizdeki harcamaları kısarak, bunun yerine her yıl bir sosyal sorumluluk projesi yapmaya karar verdik. İlk yıl Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne spor salonu yaptık. İkinci yıl Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne bir tesis kazandırdık. Bu eserlerde Antalya’ya değer katan, turizm, vergi performanslarıyla, bilim, sanat, eğitim, çevre, spor, basın, araştırma alanlarında hizmetleriyle ödül alan arkadaşlarımızın isimlerini devamlı yaşatmış olacağız. Bu yıl da Odamızın 140. Yılı ve 2022 yılı KÖK Ödül töreni vesilesiyle Kemer’e bu güzel eseri kazandırmış oluyoruz. Burada da ödül alan arkadaşlarımızın isimleri yer alacak” dedi. 

2 yıllık kayba yol açtı

ATSO Sanat ve Eğitim Merkezi’nin Kemer’in kültürü, sanatı ve turizmine büyük katkı sağlayacağını belirten Çetin, sözlerine şöyle devam etti:

“Kemer’e bir proje yapmak üzere geçen yıl birkaç kez Sayın Belediye Başkanımızı, üyelerimizi ziyaret ettik, toplantılar yaptık, ne yapalım diye sorduk. Hep birlikte bu projeye karar verdik. Kemer’e yakışan estetik bir projeyi kısa zamanda bitirdik. Eğitim ve Sanat Merkezi faaliyetleriyle Kemer’in sosyal yaşamına, turizmine, ticaretine katkı yapacaktır. Biz de burada dönem dönem eğitim, kültür faaliyetleri yürüteceğiz. Kuşkusuz pandemi Antalya ekonomisinde ve Kemer turizminde 2 yıllık bir kayba yol açmıştır. Üyelerimizin birçoğu ciddi sıkıntı yaşamıştır. Bu nedenle bizim Antalya ekonomisini, Kemer ekonomisini, krizlerden az etkilenecek şekilde çeşitlendirmemiz ve güçlendirmemiz gerekiyor. Kültür turizmi bunun önemli yollarından birisidir. Kent ve kültür turizmi gelişmedikçe turizmin katma değeri, ilçeye faydası da zayıf kalıyor. Turizmde yüksek katma değer ve ilçenin kalkınmasının olmazsa olmazı kültür ve sanat gelişmesidir. Kemer gibi tarih zengini bir ilçemiz mutlaka bir kültür kenti olarak konumlanmalıdır. İşte Belediye Başkanımız ve diğer kurumlarımızla bugün bu yolda ilerlemeye bir katkı yapmış oluyoruz. 140. Yılımızda Kemer’e böyle bir hizmeti verdiğimiz için gerçekten mutluyum” 

Kısa zamanda büyük iş başardılar

Pandemi ve ekonomideki sıkıntılara rağmen projenin kısa sürede yapılabilmesinin önemli bir başarı olduğunun altını çizen Çetin, “Bu projeye destekleri için Belediye Başkanımıza, Kemer Belediye Meclis Üyelerine, Kaymakamlığımıza, projeye sahip çıkan bütün üyelerimize, Kemer iş insanlarına teşekkür ediyorum. Bu dönemde ülkemizde yüksek enflasyon ve girdi maliyetlerinde artış nedeniyle başlayan projelerin bir kısmı tamamlanamıyor. Bu konuda gerek bizim arkadaşlarımız, gerekse firmamız gerçekten büyük bir iş başardılar. Kısa zamanda güzel bir iş çıkaran Başkan Yardımcımız Mustafa Atılgan, Odamız mimarı Sıla Apan Cibcir başta olmak üzere bütün ekibimize, yüklenici firma olarak başarıyla çalışan Kalıcı Yapı firmamızın yetkililerine teşekkür ediyorum. Bu projeye emek veren belediyemiz personeline, emek veren bütün işçi kardeşlerime ve çalışanlara teşekkürlerimi sunuyorum. Bu güzel eserin güzel Kemer’e hayırlı olmasını diliyorum. Bu projelerle birlikte bu yıl Kemer turizmine ve ticaretine bereket gelmesini ümit ediyorum. Ramazan ayının hepinize, ilçemize, ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından yapılan protokolle, ATSO Sanat ve Eğitim Merkezi, Kemer Belediyesine devredildi. Devir işlemlerinin ardından yapılan dua ile açılış kurdelesi kesildi.

Açılış töreni, halk oyunları gösterilerinin ardından hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.